Zahrada bez kompostu je nesmysl. Proč?
Kompost. To není jen trend dnešní doby, kdy se mluví o udržitelnosti a třídění. Je to především ten nejlepší možný způsob, jak si v domácích podmínkách vyrobit tu nejkvalitnější hlínu pro záhonky.
O čem je řeč?
Tvorba zahrady vyžaduje pečlivé plánování, kde co bude, k čemu poslouží, celý prostor se musí funkčně propojit. A právě k tomu je dobré pořídit si kompostér. Zahradní příslušenství neberte na lehkou váhu. Může se vám sice zdát, že jde o zbytečnosti, bez kterých se hravě obejdete, ale je to pravda jen z půlky. Můžete je oželet, ale život na zahradě bude o dost těžší. A o souladu s přírodou, udržitelností nebo soběstačností nemůže být řeč.
Zahradní kompostér
S nadsázkou by se dal zahradní kompostér označit jako “zdravý odpadkový koš”. Všechny přebytky ze zahrady i bioodpad z kuchyně můžete bez výčitek odnést právě sem. Do plastové nádoby o objem 500 až 2000 litrů. Záleží na množství toho, co produkujete a nespotřebujete. Pokud ale chcete přesnou velikost, stačí se řídit nepsaným pravidlem, že na 1 metr čtvereční plochy zahrady jeden litr kompostéru. Existuje celá řada typů, co se týká velikosti i materiálu, dokonce se dají sehnat buňky z dřevěných palet nebo s otočným systém, kdy se kompost pravidelně nadhazuje a celý proces se urychluje. Na druhou stranu má tato moderní technologie jednu vadu na kráse. Kompost není v přímém kontaktu s půdou, a tak je stále hodně lidí věrných stojacím bednám z plastu nebo kovu a betonu a ruční práci.
Mimo zahradu
Ani lidé žijící v bytě bez balkonu nepřijdou o možnost kompostování. Z daleké Kalifornie k nám dorazili vermikompostéry, které umožňují rozklad bioodpadu v domácích podmínkách. Během procesu pracují žížaly a vzniká nejen kvalitní hlína, ale i tzv. žížalí čaj. Vyfiltrovaná tekutina je vhodná jako hnojivo pro pokojové rostliny. Stejně nadčasové jsou i bakterie Bokashi, kterým stačí k rozkladu kompostu jen dva týdny, nebo automatická zařízení s prokypřením půdy v krabici každé čtyři hodiny.