Spalničky sužují Česko. Jak nemoc poznáte?
Před nedávnem Českou republiku sužovala chřipková epidemie, nyní se trápíme zcela jiným problémem, kterým jsou spalničky. Spalničky jsou velice nepříjemné, a hlavně nebezpečné onemocnění, které postihuje nejčastěji děti. Epidemie spalniček započala v Praze a dále se rozšířila do celého Středočeského kraje. Nyní spalničky míří dále do všech koutů republiky, proto buďte ostražití a pozorní. Kdyby se náhodou vyskytly příznaky této nemoci, raději zavčasu navštivte lékaře, který započne léčbu. Otázkou je, jak takové spalničky poznat?
Pokud jste se se spalničkami nikdy nesetkali, je dost možné, že ani nevíte, jak závažnou chorobu poznat. Abyste se vyhnuli komplikovanému průběhu nemoci, je třeba rozeznat nemoc zavčasu.
Jak spalničky poznáme?
Z počátku se může zdát, že se jedná o pouhou virózu nebo nějaké nachlazení. Cítíme se unavení, teplotu máme zvýšenou, může se vyskytnout rýma. To jsou však příznaky i mnohých alergií, které aktuálně řádí. Co by mělo být varovným signálem, je zánět spojivek, který je taky jedním z příznaků nemoci.
V prvním stádiu nemoci jsou příznaky typické spíše pro chřipku, ale i s nimi raději zajděte k lékaři, který vám vaši domněnku buď potvrdí, nebo naopak vyvrátí. Pokud lékaře nevyhledáte a pokud se vám do čtyř dnů vyskytne vyrážka, nejspíše se skutečně jedná o spalničky.
Co následuje pak?
Poté je třeba vyšetření krve, které nám dá konečný verdikt. Jestliže se zjistí, že je pacient skutečně nakažený spalničkami, následuje inkubační doba v nemocnici na izolaci. Inkubační doba v nemocnici není dlouhá, maximálně si v nemocnici pobudete týden. Jde o to, abyste byli mimo lidi v době, kdy jsou spalničky nakažlivé.
Nemocnice vás propustí v době, kdy už není nemoc infekční. Po propuštění klidně můžete začít chodit do práce nebo případně do školy, není nutný klidový režim, pokud není nařízen ošetřujícím lékařem.