Shiitake jako budoucí lék na rakovinu?
Houbařská sezona se zase chýlí ke svému konci, což znamená, že se ještě posledních pár nadšených houbařů vydává do blízkého lesa, aby ještě zkontrolovali, jestli někde nějaká houba neroste. Jen málokterý z nich si uvědomuje, že jednu takovou houbu s blahodárnými účinky na zdraví si můžou vypěstovat i doma. Mluvíme konkrétně o asijské houbě jménem shiitake, které u nás říkáme houževnatec jedlý. Jedná se o houbu, které se v medicíně přikládají opravdu velké naděje. Přece jenom má tendenci zabránit rakovině.
Shiitake, houževnatec jedlý nebo také šiitake – ať už této houbě říkáte jakkoli, mluvíme tu o něčem, co je v lidovém světovém léčitelství používané už přes dva tisíce let. Jak již bylo zmíněno, tato houba patří k těm nejzdravějším na světě. Její hlavní vlastností je zahánět rakovinotvorné buňky.
Shiitake jako lék na rakovinu?
I díky její vlastnosti zahánět rakovinotvorné buňky se o ní ve vědeckém světě hodně mluví. Někteří vědci jsou toho názoru, že se jedná o budoucí lék na rakovinu. Aktuálně tuto domněnku však nelze potvrdit. Je však třeba konstatovat, že se usilovně pracuje na tom, aby se zjistilo, jestli se skutečně jedná o efektivní lék na rakovinu či nikoli. Vedou se různé studie, kde se zkoumá vliv houby na rakovinu. Není ani pochyb o tom, že houba obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na lidský organismus během nemoci, ale přece jenom se vědci tímto zabývají ještě více dopodrobna.
Jaké složky bojující proti rakovině houba obsahuje?
Například se prokázalo, že se v houbě shiitake nachází alkaloid eritadenin. Jedná se o látku snižující cholesterol v krvi a také látku s protivirovou aktivitou. Glukan lentinan zase omezuje vliv radiace na lidský organismus a zabraňuje rakovinnému bujení.
Jestli bude shiitake budoucím lékem na rakovinu ještě říct se stoprocentní pravděpodobností nelze, budeme tomu však věřit a doufat v to.