Pěstujte šalvěj na zahradě i v květináči

Bylinkovou zahrádku by rozhodně neměl nikdo postrádat. Bylinky se totiž hodí nejen do pokrmů, ale také se z nich dají vyrobit čaje a odvary, které jsou známé tím, že mají léčivé účinky. Nabízí se však otázka, jakou bylinku ve svém květináči pěstujete vy? Jaké bylince dáváte přednost? Mezi nejčastěji pěstované bylinky patří levandule nebo taky šalvěj, konkrétně o šalvěji si prozraďme něco víc.  

Šalvěj lékařská neboli babské ucho (oslovení známe z oblíbeného českého filmového snímku Dívka na koštěti). Jedná se o bylinku, která má blahodárné účinky na lidské zdraví, navíc funguje skvěle i jako koření. Je známá už dlouhá staletí, už v antickém Římě byla považována za rostlinu, která má mnohá využití. Dokonce Římané věřili, že právě šalvěj lékařská dokáže udělat člověka nesmrtelným.  

Co všechno dokáže? Nesmrtelnost to není 

Bohužel dnes už víme, že nesmrtelnost ani šalvěj člověku nepřinese, za to má ale hromadu jiných skvělých účinků. Víte, jakými účinky šalvěj oplývá? Například působí protizánětlivě a prospívá lidskému mozku a obecně nervové soustavě. Působí proti stresu, dokáže ulevit od stařeckého stresu. Kromě toho pomáhá při onemocnění jater, žaludku a také při onemocnění ledvin.  

Mimo jiné nádherně zaceluje rány, často se přidává i do ústních vod, tudíž udržuje zuby ve skvělé, zdravé formě.  

Jak šalvěj pěstovat? 

Šalvěj jakožto bylinku je možné pěstovat jak v květináč, tak ostatně také na zahradě. Můžete ji pěstovat ze semen, které se zásadně sází v březnu do pařeniště, případně v květnu do venkovního prostředí. Samozřejmě je možné si šalvěj kdykoli zasadit i do květináče. Šalvěj lze vypěstovat také ze sazeničky, kterou zakoupíte v zahrádkářských potřebách.  

Stejně jako jiné bylinky, i šalvěj ke svému spokojenému životu potřebuje dostatek světla, vody a tepla. Slunné místo je ideální místo na pěstování, půdu je třeba vyhnojit. Když budete šalvěj sázet do záhonků, nezapomeňte na svažitá místa, aby voda lépe odtékala.