Přínosy kurkumy pro lidské zdraví. Co všechno známé koření dokáže?

V kuchyni používáme nejedno zajímavé koření. V současné době jsou velkým lákadlem hlavně taková koření, která jsou krásná pro svou barvu a skvělá pro svou chuť. Patří k nim ostatně i kurkuma, která se často používá do asijské nebo také do tradiční indické kuchyně. Jedná se o nejen velmi výrazné koření, ale také je zdravé, což ví opravdu jen málokdo. Kurkuma v sobě ukrývá barvivo zvané kurkumin, právě to pozitivně ovlivňuje lidské zdraví. Pojďme si říct několik přínosů kurkumy pro člověka.  

Ještě si však zmiňme fakt, že se jedná o aromatické koření, které je známé pro svou chuť podobající se pomeranči a zázvoru. Mnohým lidem chutná až štiplavě či hořce. Kurkumu jako takovou přivezli k nám z daleké Asie, ovšem jejím největším producentem je Indie. Díky tomuto faktu se kurkumě také velice často říká indický šafrán.  

Pojďme si však říct, jak kurkuma prospívá lidskému zdraví a člověku jako takovému.  

Přínosy kurkumy pro lidské zdraví 

  • Kurkuma dokáže vyrovnat pH v těle. Jinými slovy nás tedy zbaví třeba pálení žáhy, což často cítíme při konzumaci mastných či tučných pokrmů.  
  • Kurkuma také podporuje trávení, skvěle ovlivňuje trávicí procesy, dokonce zvyšuje tvorbu žlučových kyselin, čímž předchází tvorbě vředů, což dnes ocení nejeden člověk. Často se kurkuma přidává také do detoxikačních programů, které mají za úkol pročistit lidské tělo, konkrétně střeva.  
  • Kurkuma také chrání lidské srdíčko. Zabraňuje konkrétně vzniku kardiovaskulárních onemocnění, zabraňuje zvýšení hladiny škodlivého cholesterolu.  
  • Kurkuma také podporuje naši paměť. Pokud se nedokážete koncentrovat nebo pokud vám dělá problém soustředit se, zařaďte kurkumu do svého jídelníčku a podpořte tak svou mysl. Pozitivní změny byste měli zaznamenat už po pár hodinách po konzumaci indického šafránu. Například to poznáte tak, že už si nebudete muset takřka nic zapisovat, protože vše si budete pamatovat.