Nezanedbávejte dentální hygienu u psů

Čistit psům zuby není až tak podivné, jak se na první pohled může zdát. Lidé si čistí zuby pravidelně a ze stejného důvodu je třeba se pečlivě starat o chrup vašeho psa. Předejdete tak mnohým problémům jako např. zánět dásní, který se může projevit při nahromadění zubního kamene. Zároveň se vyhnete nepříjemnému pachu, který provází zanedbání dentální hygieny. 

Čím bychom měli psovi zuby čistit? 

Kartáčkem a pastou, které sami používáte určitě ne. Na trhu existuje řada produktů, speciálně vyvinutých pro potřeby vašeho psa, včetně zubních kartáčků různých velikostí. Pro šetrnější čištění můžete zvolit kartáček na prst nebo třeba ultrazvukový kartáček. 

Proces čištění zubů 

Nejprve si řádně umyjte ruce mýdlem. Nechte psovi zubní pastu nejprve očichat. Její chuť je výrobcem přizpůsobená tak, aby ji pes neodmítal. Ukažte mu kartáček, který budete používat a nechte ho, ať si ho nejdříve očichá a seznámí se s ním. Můžete začít tím, že budete zuby jemně čistit kartáčkem bez použití zubní pasty, aby si váš pes na tento pocit zvykl. S čištěním začněte pomalu a jemně, abyste psa nevylekali. 

Při čištění nezapomeňte také na zadní stranu zubů a mezizubní prostory. Špičáky jsou nejcitlivější, ty čistěte až jako poslední. Jemně přejeďte také dáseň podél linie zubů. 

Praktické rady 

S čištěním zubů začněte ve věku dvou měsíců: Váš pes si zvykne a vy s tím nebudete mít v budoucnu tolik práce. 

  • Zvolte ten správný okamžik: Unavený pes se čištění bude méně bránit. 
  • Pravidelnost: Ideální je čištění zubů jednou denně. To vám může ušetřit návštěvu u veterináře. 
  • Buďte trpěliví: Tato aktivita nemusí být vašemu pejskovi zrovna příjemná. Mluvte na něj tichým, vyrovnaným hlasem, který ho uklidní. Ukažte mu, že si vážíte jeho trpělivosti. 
  • Kromě pravidelného čištění zubů existují i další způsoby, jak předejít tvorbě zubního kamene. 

Dopřejte vašemu mazlíčkovi kvalitní potravu, která obsahuje částečky s jemně abrazivním účinkem. Ze stejného důvodu jsou vhodné i pamlsky ke žvýkání. Prevence pomůže předejít řadě dentálních problémů. Pokud ale máte dojem, že stav chrupu vašeho psa potřebuje detailnější kontrolu, rozhodně navštivte veterináře.