Franšízing v Česku roste. O jaké obory je největší zájem?

Mnoho lidí přemýšlí, jak rozjet úspěšné podnikání. V současnosti, kdy je na trhu široká nabídka produktů a služeb to vůbec není snadné. Řešením může být koupě prověřeného konceptu, tedy franšízy. Zázemí, reputace a know-how úspěšné značky poskytuje konkurenční výhodu. 

Relativně nedávno se v Česku kromě několika nejznámějších franšízových společností jako např. McDonald ’s nebo KFC o tomto podnikání prostřednictvím licenčních smluv mnoho nevědělo. Dnes touto formou podniká už mnoho českých firem, jako je Extéria Market, a některé z nich dokonce expandují do zahraničí. Mluvíme o podnikatelské příležitosti, kterou franchising poskytuje.

Nejvíce příležitostí je v gastronomii

Nejvíce prodaných franšízových licencí je v pohostinství. Možnosti jsou ale i v ostatních oborech, jako např. realitní služby. Podnikání formou franšízingu má na českém trhu stále nevyužitý potenciál. Česká republika je cílem mnoha franšízových konceptů z Rakouska, Francie, Španělska a samozřejmě i amerických firem.

Franšízy českých společností

Pozadu nezůstávají ani české firmy. Kdo dnes nezná Švejk Restaurant, Potrefenou husu, Kostelecké Uzeniny, nebo třeba BENU lékárnu? Nejvíce českých systémů se rekrutuje v oblasti restaurací, kaváren, čajoven a rychlého občerstvení. I další obory expandují formou franšízy: realitní služby, domácí péče, kosmetika i autoservisy.

Výhody franšízového modelu

Začleněním do franšízové sítě získá nový franšízant možnost vyměňovat si zkušenosti s dalšími členy sítě. Je zde možnost vzájemné výpomoci při řešení problematických situací, nebo spolupráce s ostatními franšízanty na velké zakázce. Výhodou franšízového podnikání je především skutečnost, že zájemce kupuje mnohokrát realizovaný a vyzkoušený koncept a spolupodílí se na úspěchu značky.  

Franšíza je zkrátka jinou formou podnikání, který ulehčuje vstup na trh. Vyberete si prověřenou značku, získáte odborné vedení, přístup k know-how, marketingové strategii a síti dodavatelů. Začít podnikat je tak jednodušší a s výrazně menším rizikem.