Nejčastější fobie jsou z pavouků nebo výšek, ukázal průzkum

Lidé mohou mít strach z celé řady věcí. Zatímco někdo se bojí jenom toho, že by přišel o práci nebo o rodinu, u jiných se jejich strach týká konkrétních věcí nebo pocitů. Kupříkladu věděli jste, že existuje strach ze selhání? Je poměrně častý, dokonce patří mezi nejčastější fobie, kterými trpí ženy. Nedávný průzkum však shrnul ty nejčastější fobie, kterými trpíme jako společnost obecně. 

Strach z pavouků nebo výšek dominuje

Výsledky nedávného průzkumu odhalily, že společnost má největší strach z pavouků. Takzvaná arachnofobie je opravdu velice častá, možná i někdo z vaší rodiny se s nemocí potýká. Není to opravdu nic nevídaného, ale spíše se už tato fobie stává něčím běžným. Lidem naskakuje husí kůže či obava, že jim pavouk nějak ublíží v okamžiku, kdy ho jenom spatří.

Mezi lidmi převládá také panická hrůza z určitých zvířat, které se také jinak říká zoofobie. V dnešní moderní době plné sociálních sítí se také rozvíjí strach ze sociálního kontaktu čili sociální fobie nebo strach z uzavřených prostor neboli klaustrofobie. 

Nesmíme opomenout na akrofobii, což je strach z výšek, která je taky poměrně rozvinutá mezi lidmi. K nejčastějším fobiím patří mimo jiné i strach ze špíny (mysofobie) nebo strach ze smrti (thanatofobie).

Strach mohou mít lidé i z daleko běžnějších věcí

Zrychlený srdeční tep, návaly horka nebo naopak chladu, sucho v ústech, závratě, chvění, ztráta kontroly nebo jenom obrovský strach, který se prožene lidským tělem – to jsou klasické projevy nějaké fobie, kterou člověk trpí. Zmíněny byly ty nejčastější, ovšem lidé mohou pociťovat strach z daleko běžnějších věcí. Například z uzavřených prostor, kdy se nejedná o klasickou úzkost, kterou by zažíval v životě snad každý.

Strach může naskočit i ze zrcadel nebo z vlastní osoby. Fobii může mít člověk i z možnosti být pohřben zaživa nebo z čísla 13. Nevídanou už není ani fobie z teenagerů nebo takzvaná lachanofobie čili strach ze zeleniny.