Adventní věnec je dnes tradicí. Kde se ale vzal?

S příchodem vánočních svátků se do českých domácností dostávají různé vánoční dekorace. Nechybí vánoční stromeček, světýlka a ostatně ani adventní věnec, u něhož na malou chvíli zůstaňme. Víte, kde se vánoční adventní věnec vlastně vzal? Odkud přišel a jaký by měl vlastně být?  

Z adventního věnce se během chvilky stala tradice. Žádná domácnost si neumí představit štědrovečerní stůl bez jedné takové dekorace. Dokonce se nachází v domácnostech napříč vírami. Nejen křesťané, ale i ateisté se těší z tohoto aranžmá, které má odpočítávat příchod vánočních svátků.  

Adventní věnec mezi námi už od nepaměti 

Stále však nebyla zodpovězena hlavní otázka, a sice kde se vánoční adventní věnec vlastně vzal. Podle odborníků je mezi námi už od nepaměti. Prý se objevil už v době, kdy do světa přišlo křesťanství. Tehdy však ještě neměl kruhovitý tvar, ale mluvilo se především jen o svíčkách, jež byly symbolicky používány v Evropě a jež měly odpočítávat příchod vánočních svátků.  

Je však pravdou, že se najdou lidé tvrdící něco trochu jiného. Někteří jsou toho názoru, že adventní věnec není starší 180 let. Prý měl přijít do Evropy až později. Ovšem i v tomto případě bylo jeho úkolem odpočítávání vánočních svátků.  

Kruh jako základ adventního věnce 

Obecně se ví, že adventní věnec má symbolizovat požehnání Krista skrze čtyři svíce světových stran. Základem této vánoční dekorace je kruh, v jehož středu může být svíce pátá, bílá, která se však zapálí až na Štědrý den a vyhoří beze zbytku.  

Dnes má adventní věnec převážně čtyři svíčky s tím, že jsou různě zbarveny. Většinou si je lidé ladí do barev stromečku nebo vánočních dekorací jako takových. Věnce dnes už nutně nejsou z pravého jehličí, ale jsou nahrazeny plastem.  

Plast se bohužel stal součástí českých vánočních svátků. Adventní výzdoba se stala dobrým marketingovým tahem a ozdoby obecně (nejen vánoční adventní věnec) je vyroben z nevonícího a nepřirozeně vypadajícího plastu.