Nakupujeme léky bezpečně na internetu

Lidé dnes chtějí ušetřit co nejvíce svého času, a tak bezhlavě nakupují hlavně na internetu. Nakupování v klasických obchodních domech už pro ně není atraktivní, nemůžeme se však tomu divit, vždyť na internetu se toho dá koupit daleko více, než kolik toho koupíme v obchodech, kde je to všechno většinou vyprodané. Dnes se navíc internet plní e-shopy, které nabízí už opravdu všechno. Dříve jsme si přes internet mohli nakoupit jen oblečení nebo případně dražší kosmetiku, elektroniku či nábytek. Nyní si přes internet snadno objednáme každodenní nákup, který nám přivezou až před práh domu. Stejně tak lze nakupovat přes internet i léky, což využívají hlavně ti, kteří jsou nemocní a nemá jim kdo skočit do lékárny.

V České republice se opravdu plní internet obchody s léky. Takzvané online lékárny jsou dnes velmi atraktivní, ovšem nabízí se otázka, jestli je nakupování léčiv na internetu bezpečné. I když online lékárny, které mají i své kamenné prodejny, budí důvěryhodnost, je nakupování léčiv přes internet bezpečné?

Jaké léky lze na internetu prodávat či kupovat

  • Léky registrované v České republice
  • Léky, které jsou volně prodejné, tedy k dostání bez lékařského předpisu

Léky, které jsou na předpis, se na internetu zásadně nesmí nabízet. Ty je možné vyzvednout si jen ve schválených kamenných lékárnách.

Pozor si dejte hlavně při objednávání léků ze zahraničí

Pokud si objednáváte léčiva z českých internetových lékáren, není se čeho obávat. Navíc u většiny léčiv jsou k vidění i recenze a reference, které vám mohou dát jistý obrázek o tom, do čeho investujete a co si kupujete. Nicméně pozor si dejte při nakupování léků ze zahraničí, často se totiž nabízí léky, které nejsou v České republice schválené. Můžou být tedy velice rizikové, navíc je pravděpodobné, že se také jedná o padělky.