Krásenka roste nejen podél potoků, můžete ji pěstovat i doma

Přemýšlíte nad tím, jakou letničkou si vyzdobíte vaši zahradu? Je tolik možností, letniček je celá řada. Jelikož letničky jsou známé tím, že rostou jen jeden rok, můžete mít letos zahradu krásnější než vloni, ale zase jinak krásnou než příští rok. Abyste dlouho neměli záhonky prázdné, poradíme vám, díky jakým letničkám budete sklízet obdivy a slova chvály. Například díky takzvané krásence se dočkáte obdivu. Krásenky jsou totiž letničky, které svůj název dostaly opravdu právem.  

O krásence by vám mohly vyprávět i prababičky, které jejich krásu už také znaly. Jsou opravdu nenáročné na pěstování, stačí, když jejich semínka rozházíte na záhon a budete mít záhon plný květů. Obecně se o krásenkách ví, že rostou hlavně podél potoka. Mohou vyrůst až do metrové výšky, mají větvenou lodyhu. Krásně kvést vám bude tato letnička od června až do pozdního podzimu, konkrétně do října.  

Krásenku je možné pěstovat v různých barevných provedeních. Obecně se také ví, že milují sluníčko, nemají v lásce stinné stanoviště a také jim není sympatické větrné stanoviště.  

Jak krásenky pěstovat 

Co se týče samotného pěstování, není to opravdu nic náročného. I zahrádkáři amatéři zvládnou krásenku pěstovat. Jak jsme zmínili, stačí jen rozházet semínka po záhonu. To se dělá už klidně v březnu, jelikož krásenky se dobře snesou i se zbytkovými mrazíky. Pokud je v březnu ještě moc zima, můžete je předpěstovat ve sklenících, kde je tepla dostatek.  

Mladé rostliny této květiny řádně zavlažujte v pravidelném intervalu, později však nemusíte tak hojně zavlažovat.  

Krásenky lze skvěle rozmnožit 

Ptáte se, jak krásenky rozmnožit? O to se nemusíte vůbec starat. Krásenky se totiž rozmnoží samovýsevem. Pokud o takové rozmnožování nestojíte, nezapomínejte semínka sesbírat, případně je můžete do dalšího jara uschovat na teplém místě.  

Krásenky se hodí například i do skupinových výsadeb, oživí jakkoli smutně vypadající záhony. Často se používají jako okrasné, pestré lemování terasy nebo menší skalky.  

Pokud budete tuto rostlinu pěstovat, počítejte s větším množstvím včel. Krásenka je totiž přitahuje.