Jak se starat o sekačku

Pravidelná údržba sekačky vám zajistí bezproblémové užívání stroje po mnoho let. Jak to udělat, abyste svůj zahradní stroj mohli používat skutečně dlouhou dobu? 

Zvolte správný zahradní stroj

Ještě, než se podíváme na údržbu, je dobré připomenout, že základní je správný výběr sekačky. Zahrada s výměrem do 500 metrů čtverečních je dobrou volbou pro akumulátorovou nebo elektrickou sekačku, větší plochy již obstarají benzínové sekačky. Zahradní traktory zase nabízí optimální řešení pro zahrady s větší plochou než 500 metrů čtverečních. 

Volba správného stroje následně usnadní i jeho údržbu. Je zbytečné akumulátorovou sekačku přetěžovat a používat ji v zahradách, které jsou příliš velké. 

Na správný výběr má vliv i členitost zahrady a interval, se kterým se budete o zahradu starat. Členité zahrady můžete posekat speciálními robotickými sekačkami, nebo si pomoci křovinořezem. Benzínová sekačka má vždy vyšší výkon než elektrická. 

Odstraňujte trávu z nožů

Po každém sekání byste měli věnovat dvě minuty tomu, abyste vaší sekačce odstranili zbytky trávy z nožů. Proč je to dobré? Právě na nožích se zachytává tráva, která působí svými kyselinami na povrch nožů. Když budete pravidelně trávu odstraňovat, životnost nožů se prodlouží. 

Pravidelný servis je klíčový

Pravidelně byste svou sekačku měli také servisovat. Můžete mít ten nejkvalitnější stroj, ale při nesprávném používání se velmi rychle opotřebuje. Servis zajistí optimální nabroušení nožů, výměnu provozních kapalin a kontrolu konstrukce sekačky. V servise se dozvíte o tom, že bude třeba některou součást sekačky vyměnit, aby došlo k zachování celého stroje. Do servisu se zahradní technika dává ideálně každý rok, po ukončení sezóny. 

Pravidelný servis je pro zahradní techniku stejně důležitý jako pro vozidla. V servise objeví konstrukční závadu a dokáží ji opravit, což vám v případě staršího stroje dokáže prodloužit jeho životnost o několik dalších sezón.