Největší chyby při plavání, kterými škodíte své páteři 

Plavání je výborná forma rehabilitace po mnoha zraněních i nemocech. Jedná se o ideální pohyb, který odlehčuje našim kloubům i svalovému aparátu. Přesto je ale možné nadělat více škody než užitku. Je přitom jedno, jaký styl si zrovna zvolíte.  

Máte hlavu nad vodou?  

V současné době se již i malé děti učí správným technikám plavání. Pozůstatek z doby dávno minulé ale stále u některých plavců přetrvává. Zejména pokud plavete technikou prsa, neměli byste držet hlavu nad vodou. Přetěžujete tak neúměrně svou krční páteř. Mnoho z nás samozřejmě jinou metodu nezná, jelikož je to takto naučili rodiče nebo kamarádi. Při správné technice se uleví vaší páteři a vydržíte plavat mnohem déle.  

Rukávky nebrat 

Jste zvyklí svým dětem dávat rukávky, aby si osvojily pohyb ve vodě? Nejedná se zrovna o nejlepší tip. Tyto pomůcky totiž brání přirozenému pohybu paží a fixují tak zcela nesprávný plavecký styl. Mnohem lepší je pro malé děti vybrat vhodný plavecký pás. Ten se uváže kolem pasu a dovoluje dítěti naučit se plavat. Jednotlivé plováky je možno postupně odebírat, aby se zmenšovala opora a nastala potřeba plavat svépomocí.  

Špatná technika je zdrojem bolesti 

Další špatný návyk mají osoby, které plavou styl kraula nesprávně. Zde je potřeba, aby byla páteř stále rovně. Každé třetí tempo následně při nádechu pod rukou rotujeme hlavou střídavě na obě strany. Takto ale máme hlavou hýbat jen každé třetí tempo, ne stále. Při častém pohybu hlavou opět dochází k přetěžování krční páteře. Tento návyk ale neprospívá ani našim ramenům a šíjovým svalům.  

Za vůbec nejvhodnější plavecký styl se považuje znak. Ale to pouze v případě, kdy plavec zvládá orientaci v prostoru s pohledem na nebe. Opět zde platí, že pokud se napínáme, abychom hledali záchytné body pro orientaci v prostoru, zátěž pro šíjové svaly je zbytečně vysoká.