Jak pěstovat rýmovník 

Od podzimu do jara se stává, že nás občas přepadne nepříjemné nachlazení. Pěstování rýmovníku je nejen příjemným estetickým prvkem pro vaši domácnost, ale přinese vám také praktický užitek.  

Miluje teplo 

Rýmovník doslova miluje teplo. Možná proto, aby mu nenastydnul nos. To samozřejmě myslíme s nadsázkou, ale není náhoda, že průvan pro tuto rostlinu rozhodně není žádoucí. Také dlouhodobý pokles teploty pod dvanáct stupňů Celsia mu nebude dělat dobře. Pozor byste si měli dát i na větrání v místnosti, a to zejména v zimě. Není na škodu rostlinu na dobu větrání přemístit na jiné stanoviště.  

Rýmovník si bude lebedit v suchém až horkém vzduchu. Umístit jej nad radiátor proto rozhodně není od věci.  

Mokro nebrat 

Abyste si mohli rostlinu vypěstovat do větších rozměrů a sklízet listy k výrobě přípravků proti nachlazení, bude potřeba zajistit optimální zálivku. Co rýmovník opravdu neocení je příliš mnoho zálivky. Snadno uhnije a je po kráse. Proto raději zalévejte rostlinu jednou týdně, ale jen opatrně. Vlbec nevadí, když se zálivky dočká jen jednou za dva týdny, kdy je již substrát skutečně velmi suchý.  

Jak zužitkovat rýmovník?  

A je to. Vypěstovali jste si dostatečně velkou rostlinu a nyní můžete začít používat její dary. To nejsnadnější, co můžete udělat, je odštipnout několik lístečků rýmovníku a promnout si je mezi prsty. Inhalujte silice, které se z listů uvolňují. Pomůže vám to při léčbě ucpaného nosu a nachlazení. Uvařit si z listů můžete i výborný čaj. Nálev pomáhá při bolestech hlavy, postará se ale i o odstranění žlučových a ledvinových kamenů. Sirup z rýmovníku je jedinečná možnost, jak si účinky této byliny uchovat po celý rok.  

Pěstování rýmovníku má svá specifika. Když se vám rostlinu podaří udržet v teple a suchu, bohatě se vám odmění. Sirup z rýmovníku nabídne užitečné silice po celý rok.