Z Ruska se stahují zahraniční obchodníci 

Jako reakci na invazi ruských vojsk na území ukrajinského státu se v Ruské federaci rozhodlo ukončit své aktivity několik významných podnikatelských subjektů. Mimo jiné nově i energetický gigant z Norska, Equinor.  

Americké firmy odcházejí 

Současné politické nastavení země neschvalují zástupci některých firem. Ty se proto rozhodly ukončit své působení v Rusku a z tamního trhu zcela odcházejí. Jedná se například o americkou firmu UPS, tedy United Parcel Service, která zajišťovala zejména poštovní služby. I další americký gigant podnikající na poli doručování zásilek, FedEx, zastavuje doručování zásilek na území Ukrajiny i Ruska.  

Americké firmy v zámoří se také rozhodly ke stažení ruských nebo běloruských produktů ze své nabídky. Některé bary již dokonce pomyslně nahradily ruskou vodku vodkou ukrajinskou.  

Equinor ukončuje projekty 

Norský gigant z odvětví energetiky se nechal slyšet, že kvůli ruské invazi na území Ukrajiny pozastavuje své investice v Rusku. Equinor se tak stáhne také ze všech společných projektů, které měl v Ruské federaci rozjednány. Tato společnost zde rozhodně nevlastní malé projekty.  

Equinor je z 67 procent vlastněna norským státem. Na konci roku 2021 přitom měla na území Ruské federace aktiva, jejichž celková hodnota se pohybuje nad úrovní 1,2 miliardy dolarů. To je v přepočtu více než 26 miliard korun. Vedoucí společnosti, Anders Opedal, se vyjádřil slovy, že „V současné situaci považujeme svou pozici za neudržitelnou.“ Rozhodnutí firmy o odprodeji bude potřebovat vytvoření rezerv. 

Čeští obchodníci se přidávají 

Online obchodník Košík.cz se rozhodl pro vyřazení ze své nabídky pro zboží ruských a běloruských výrobců. Momentálně se za ně snaží nalézt alternativu. Nyní si také mohou zákazníci filtrovat zboží dle země původu. Obchodování s ruskými dodavateli ukončil také úspěšný český internetový obchodník Kytary.cz. Značky Oktava, Shnoor, Rav či Soma se totiž vyrábějí právě v Rusku.  

Zahraniční obchodníci se stahují z ruského trhu, nebo bojkotují ruské výrobky.