Jak garnýže a záclony začlenit do interiéru?

I když se v současné době stále více odstraňují, jejich obliba je stále veliká. Garnýže a záclony jsou stále ještě součástí většiny domácností. Jejich základní funkci je ochránit naše soukromí před zvědavými pohledy zvenčí, ale také zvýšit naše pohodlí před otravnými slunečními paprsky. V neposlední řadě mohou být také velmi atraktivním prvkem interiéru. Jak je ale vybrat, aby podtrhovaly vzhled již existujících prvků vaší domácnosti?

Barva

Záclony propouští světlo dovnitř, ale zároveň brání tomu, aby na vás bylo zvenku vidět. Barva záclon je obvykle bílá nebo ve velmi jemných odstínech růžové či béžové. Kromě toho si můžete vybrat z celé spousty vzorů na záclonách. Do dětských pokojíků se hodí také záclony, na kterých jsou barevně zbarveny pohádkové postavičky, zvířátka nebo jiné předměty. Mohou vám pomoci dětský pokojíček rozveselit. 

Jak vybrat velikost garnýží?

Garnýže mohou být dřevěné, ale také kovové (obvykle v nerez provedení). Dostupné jsou v různých velikostech. Měli byste koupit garnýž, která je cca o 20 až 30 cm širší, než je šířka vašeho okna, kam chcete garnýž instalovat. Je dobré, když garnýž trochu přečnívá, než když končí přímo na úrovni šířky okna. Kovové garnýže se prodávají také teleskopické, takže potřebnou velikost si můžete nastavit až při samotné instalaci.

Jak vybrat velikost záclon?

V první řadě si musíte změřit délku svých oken. Následně je potřeba změřené číslo násobit dvěma. A výsledkem je délka záclon. To znamená, že pokud jsou vaše okna dlouhá 180 cm, pak musíte koupit záclony dlouhé minimálně 360 cm. Výška záclon je rozměr, který udává, kolik bude záclona měřit odshora dolů (tedy od garnýže až dolů). V případě výšky záclon můžete chtít, aby končila těsně pod úrovní okna, oblíbené jsou ale také záclony užší, nebo i delší. Dále můžete přikoupit stuhu v horní části záclon, která vám způsobí žádané nařasení záclony, aniž byste ji museli při věšení skládat, což vám může ušetřit spoustu času.