Jak chybujeme při předpěstování zeleniny?

Doba pěstování zeleniny se nezadržitelně blíží, proto většina zahrádkářů obchází oblíbené hobbymarkety a hledá, jaká semena budou nejvhodnější a jaká skvěle padnou do připravených truhlíků, v nichž chtějí zeleninu předpěstovat. Samotné předpěstování zeleniny má rozhodně smysl, protože se tím zvýší pravděpodobnost uchycení rostliny a vynikající úroda tak bude zajištěna. Jen se tedy nesmíme dopustit několika chyb, ke kterým se v mnoha zahradnických domácnostech schyluje.

Výsevní nádoby musí být umyté

Pokud jste si nekoupili nové výsevní nádoby nebo truhlíky, ale použili jste ty, které jste používali také rod předtím a rok předtím, musíte se přesvědčit o tom, že jsou výsevní nádoby skutečně dokonale umyté. Protože pokud by umyté nebyly, hrozí, že vám rostliny nevzejdou, protože je napadne nějaká houba, nemoc, případně škůdci. Plísně jsou také velkým problémem. 

Abyste se přesvědčili o tom, že výsevní nádoby jsou skutečně dokonale umyté, skvěle funguje například dezinfekce, která nemusí být nutně chemická. Může se jednat pouze o spojení octa a vlažné vody, což je mimochodem vynikající recept také na vkusná lesklá okna. 

Jen vhodný substrát

Domnívat se, že existuje pouze jeden druh substrátu je samozřejmě mylné. V nejlepším případě byste měli koupit takový, který je pro brzké výsevy zeleniny určený. Pokud totiž sáhnete po jiném, který neobsahuje potřebné živiny, nemuseli byste se sazeniček ani dočkat. 

Pokud chcete vsadit na domácí substrát, nabízí se směs perlitu, písku, kompostu a krtinců, což je směs, která se musí však propařit například doma v mikrovlnné troubě.

Chce to světlo a dostatek vlhkosti

Samozřejmě ani semínka, která vysejete, nechtějí mít vlhkosti příliš mnoho. Nulová vlhkost je však také za hranou, proto se ujistěte, že mají výsevní nádoby dostatek odtokových děr, aby si rostlinka do sebe vstřebala pouze tolik vody, kolik sama uzná za vhodné. 

Vyhněte se také místům, kde není dostatek světla. Rostlinky vyžadují světla tak akorát a pokud jim dostatek světla chybí, nemusí se ukázat světu.