Knížky nespalujte – raději je inteligentně vytřiďte 

Také svoji hodnotu určujete velikostí knihovny? První, co uděláte na návštěvě je vyvrácení hlavy na stranu a luštění hřbetů knih na poličkách? Představte si ale, že by vás (a vaši knihovnu) čekalo stěhování… 

Věřte nám, že tuny knížek opravdu po schodech nosit nechcete. Podívejte se na naše tipy, jak a kam se dají knížky ekologicky vyřadit, třeba aby z nich měl radost ještě někdo jiný.  

Otevřete dveře knihovny 

Možností je několik. Mezi tu nejjednodušší patří zajít se zeptat do nejbližší pobočky knihovny, zda by o ně neměli zájem. Většina knihoven má minimálně u výdejního pultu poličku “Čtenáři čtenářům”, kam vaši knížku umístí pro další zájemce. Za knížky nedostanete žádné peníze, ale máte rychle po starostech.  

V některých městech také na veřejných místech najdete Knihobudky – sem můžete také vaše knížky narovnat do poliček a případně si za ně vzít nebo půjčit nějaké jiné, což vám ale samozřejmě při vyklízení knihovničky moc dobrou službu neudělá. Nicméně je to také takový příspěvek společnosti a vaše knížky mohou potěšit další čtenáře. 

Knížky můžete prodat dále 

Mezi časově náročnější způsoby patří antikvariáty. Dnes již existuje nabídka několika služeb, které si nejprve vyžádají seznam nebo fotku vašich knížek, které chcete prodat, a následně samy zařídí jejich převoz k sobě na pobočku nebo do skladu. Za krátký čas nebo po prodeji vám za ně vyplatí částku nebo ji připíšou ve formě kreditů na váš účet v jejich obchodě. Nespornou výhodou této cesty je, že se vlastně nemusíte vůbec o nic starat.  

Pokud zvolíte kamennou pobočku, je stejně jako u těch online zaslat nejprve seznam knížek, aby prodejce posoudil, zda má o vaše tituly zájem. Následně většinou musíte knížky sami přinést, přivézt nebo zaplatit kurýrní službu.