Co jsou to antioxidanty a proč jsou důležité?
Co mají všichni s těmi antioxidanty? Nedostatek pohybu, znečištěné životní prostředí, nadužívání alkoholu a léčiv, nevhodný jídelníček, stres, konzervanty, plísně, infekce. Toto všechno jsou faktory, které přispívají v lidském těle ke vzniku oxidativního stresu a volných radikálů, a následně ke vzniku řady civilizačních a vážných onemocnění. Co na jídelníček preventivně zařazovat, abychom se vyhnuli neurodegenerativním, kardiovaskulárním a dalším nepříjemným onemocněním?
Jak antioxidanty v těle fungují?
Volné kyslíkové radikály jsou sloučeniny, které v našem těle vznikají metabolismem a také reakcí na vnější či vnější podmínky (stres, viry, znečištění, konzervanty a další). Lidské tělo snižuje množství těchto volných radikálů právě pomocí antioxidantů. To jsou látky, které naše tělo umí produkovat, ale pouze v omezeném množství. Bohužel však dnešní doba, stres a nevhodný životní styl přesahuje antioxidační kapacitu našeho těla. Dobrá zpráva je, že velké množství kvalitních antioxidantů, můžeme přijímat vhodně zvolenou stravou klidně každý den!
Jaké potraviny obsahují antioxidanty?
Jako antioxidanty fungují některé vitamíny a stopové prvky jako třeba vitamín A, B6, C či E, selen a zinek. Mezi potraviny, které obsahují velké množství dalších antioxidačních látek, patří:
- červené ovoce (třešně, červené hrozny, granátová jablka, lesní plody)
- zeleniny (artyčoky, rajčata, mrkev, česnek, brokolice)
- bylinky (máta, oregáno)
- rostlinné oleje (za studena lisované, například extra virgin olivový olej)
- ořechy a luštěniny
- kvalitní kakao, káva, zelený čaj
- omezené množství červeného vína (2 dl u žen, 2-4 dl u mužů)
V rámci jídelníčku je zároveň vhodné omezit potraviny, které naše antioxidanty spotřebovávají. Sem patří smažené a předzpracované potraviny, street food, junk food, nadměrná konzumace lepku, cukru a uzenin.