Fíkus je oblíbená pokojovka, ale víte, jak se o ni starat?

Moderní interiéry vyžadují, abychom do domácností nakoupili jenom moderní pokojové rostliny. A pod moderními pokojovými rostlinami si člověk představí stálezelené kousky, které nerozkvetou do všech barev. Takové pokojové rostliny jsou skutečně skvělé, hezky vypadají. K oblíbeným stálezeleným pokojovým rostlinám patří zejména zamioculcas nebo také fíkus. Fíkus jako takový je velice atraktivní, je navíc poměrně atraktivní. Pokud zvažujete, že budete pěstovat právě fíkus, přinášíme vám tipy na jeho pěstování.  

Fíkusy jsou pokojové rostliny, které pochází z daleké Indie. Řadí se do čeledi morušovníkovitých. V pokojových podmínkách mohou dorůst až do výšky od třiceti centimetrů do dvou metrů. U nás ale jen zázrakem vyrostou do výšky dvou metrů.  

Každopádně fíkusy mají celou řadu skvělých vlastností. Například fungují jako čistička vzduchu – dokážou odstraňovat nečistoty ze vzduchu. Pohlcuje dokonce výpary z laků, také výpary z čistících prostředků, které obsahují čpavek.  

Na co si dát pozor při pěstování fíkusu 

Fíkusy jsou rostlina jako každá jiná čili potřebuje vhodné stanoviště ke svému spokojenému růstu. Ideální místo pro fíkus je takové, kde je rozptýlené světlo a kde zvýšená vlhkost vzduchu. Nikdy nevystavujte fíkus na přímé sluneční světlo, protože by se mohlo stát, že dojde k popálení listů. 

U zálivky si dejte pozor hlavně na to, abyste je nepřelili. V misce by nikdy neměla zůstat voda. Fíkus potřebuje ke svému spokojenému životu vodu, na druhou stranu mu přelití nesvědčí. Přelití (stejně jako přeschnutí) může mít na rostlinu negativní vliv. Může dojít k opadávání listů nebo k úhynu celé rostliny. Při přeschnutí dochází k hnědnutí a k zasychání listů.  

Kdy se fíkus přesazuje? 

Fíkus stejně jako jiná pokojová rostlina musí být přesazována. Fíkus se přesazuje zásadně během jara, respektive v předjaří. Pokud fíkus přesadíte, dojde k prudkému zrychlení jeho růstu a celkově se zlepší kvalita růstu fíkusu.