Co jsou to umělé slzy a kdo se bez nich neobejde?

Když přijdete na kontrolu k oční doktorce, můžete se setkat s pojmem “umělé slzy”. Doktoři je totiž často předepisují lidem, které trápí suché oči. Co to ale jsou umělé slzy, jak vypadají a dokážou suchému oku ulevit?

Suché oči trápí čím dál více lidí

Suché oči jsou v současné době zdravotní problém číslo jedna. Trpí jim zejména lidé pracující na počítači či lidé, kteří nosí pravidelně kontaktní čočky, jež jsou právě známé tím, že oči vysušují. Pokud se suché oko u vás objeví, je skutečně třeba aplikovat si umělé slzy, jelikož předejdou zdravotním problémům v podobě zánětů a podobně.

Když má člověk suché oči, chybí mu jakási ochranná vrstva na oku, která zabraňuje vzniku zánětů a vzniku dalších podobných onemocnění očí. Oči jsou zkrátka náchylnější k nemocem, lidé mající suché oči mají oči často bolavá nebo unavená. Když se jim do očí dostane špína nebo smetí, bohužel se oči s nečistotami neumí poprat a člověka trápí nečistoty v oku mnohem déle než běžně.

Proto, pokud tímto problémem trpíte, zajděte si do lékárny pro již zmiňované umělé slzy. Pomohou vám.

Co jsou to umělé slzy?

Umělé slzy jsou většinou kapky nebo sprej do očí, který funguje také jako zvlhčovač. Oči dokáže zvlhčit, dokáže jim poskytnout chybějící ochrannou vrstvu, která zabrání vzniku zánětů a dalším podobným nemocem. Většinou jsou umělé slzy také úlevou od bolavých, unavených očí, což ocení zejména ti, kteří pracují neustále na počítači nebo nosí kontaktní čočky.

Před použitím umělých slz je nutné si přečíst příbalovou informaci, jelikož umělé slzy nemají dlouho trvanlivost (většinou se jedná o měsíční či půlroční balení). Výhodou umělých slz je to, že většinou je lze aplikovat i do očí, v nichž sídlí kontaktní čočky. Mnohé umělé slzy totiž slouží i jako roztok pro čočky, tudíž čočkám ani oku neubližují.