Je nutné hrabat spadané listí nebo zahradě neškodí?

Pokud máte na vaší zahradě vysázené listnaté stromy nebo keře, každý rok se potýkáte s doslova nekončící aktivitou, jakou je hrabání listí. Hrabání listí je v současné době nejméně oblíbená aktivita, kterou lidé neradi vykonávají. Zahrádkáři si však neumí představit situaci, že by se listí schovalo pod sníh. Jenže to je přesně to, co by mělo nastat. Listí se totiž hrabat nemusí.

Je to možná velké překvapení, ale je to tak. Listí se skutečně shrabávat nemusí, i když mnozí lidé jsou toho názoru, že je to nezbytné. Listí totiž poskytuje ochranu půdě, ale je také skvělým hnojivem pro trávník.

Ochrana i hnojivo v jednom

Půda potřebuje před zimou ochranu, nenadálé mrazíky, vlhkost či silné sluneční paprsky nedělají půdě dobře. Jenže jak půdu před mrazíky, vlhkostí a sluncem ochránit? Odpovědí je listí, které zrovna spadalo na vaši zahradu.

Jak jsme také zmínili, listí je zároveň hnojivem pro trávník. Pro trávník je možné zakoupit i speciální hnojiva určené jen a pouze pro něj, ale listí je přírodní, pro něj lépe snesitelné. V ideálním případě by se mělo listí rozmělnit, aby se do trávníku rychleji dostalo.

Spadané listí prospívá i dalším rostlinám

Spadané listí však neposkytuje ochranu před zimou jen půdě, ale také dalším rostlinám. Aby rostliny byly v teple, nejčastěji se zabalují právě do listí, které je posypáno kompostem, což se zaručí o to, aby listí neodletělo. Například náchylné trvalky potřebují takovouto přikrývku, konkrétně rododendrony budou za přikrývku vděčné.

Co s listím, když je ho moc?

Samozřejmě se může stát, že listí bude víc než dost. V tom případě dejte nějaké listí na kompost, ale jen takové, které pochází z ovocných stromů. Ořechové nebo dubové listí je plné tříslovin, které se zbytečně dlouho rozkládá. Ořechové a dubové listí je dobré zlikvidovat zcela jinak.