Chyby při zalévání pokojových rostlin

Bez pokojových rostlin by byla domácnost nudná a neživá, o tom není sporu. Jelikož se většina lidí chce takto vypadající domácnosti vyhnout, kupuje si domů celou řadu pokojových rostlin, i když nevědí, jak se o ně starat. Největší problém bývá v samotném zalévání pokojových rostlin. I když se to může jevit jako banální aktivita, není to tak banální věc, jak se to může zdát. Zalévání pokojových rostlin je právě to, proč rostliny nevydrží v našich domácnostech déle než pár měsíců. Prozraďme si tedy nejčastější chyby, kterých se při zalévání rostlin dopouštíme.  

Jak jsme zmínili, pokojové rostliny do domácností patří, o tom není sporu. Bohužel je třeba si uvědomit, že aby nám rostliny v domácnostech zůstaly, musíme klást důraz především na zalévání rostlin. Právě špatné zalévání je totiž nejčastějším důvodem jejich chřadnutí.  

Zalévat rostliny shora nebo do misky pod květináčem? 

Většina pěstitelů pokojových rostlin vede dnes a denně jedno obrovské dilema. To dilema zní – zalévat pokojové rostliny do podmisky čili do misky pod květináčem nebo je zalévat shora? Podle zkušených pěstitelů je ideální zalévat květinu do misky pod květináčem. Podle nich je možné tímto způsobem zalévat naprosto každou rostlinu bez výjimky. Je však třeba po určité době, kdy se rostlina napije, přebytečnou vodu z misky vylét, aby nedošlo k jejímu přemokření. Je jen velice málo rostlin, které chtějí mít v misce neustále vodu.  

I kaktusy se zalévají 

Drtivá většina lidí pěstuje ve své domácnosti kaktusy, jelikož se domnívá, že kaktusy ke svému spokojenému životu nepotřebují vodu. Jenže tak to samozřejmě není, i kaktusy potřebují vodu. Kaktusy se však vždycky zalévají až po úplném vyschnutí substrátu, čímž se ostatně liší od ostatních květin. Zalévání kaktusů tak není na denním pořádku, ale je to záležitost pár dní v měsíci.  

Zaléváme pokojovky až příliš brzy 

Než se pustíte do zalévání pokojových rostlin, vždycky si zjistěte, jak je na tom samotný substrát. To zjistíte samozřejmě po hmatu nebo můžete do substrátu zabořit třeba špejli. Pokud zůstane na špejli substrát, půda je ještě dostatečně vlhká a zalévání není potřeba. Jestliže však substrát nezůstane na špejli, je načase zalévat.