Zbourat nebo zrekonstruovat?

Pořízení vlastního bydlení je běh na dlouhou trať. Hned v začátku je třeba jasně si učit, jestli preferujete náročnou rekonstrukci s mnoha omezeními ohledně dispozice a úprav nebo kompletní zbourat a na prázdném pozemku si postavit dům svých snů. Obojí má své pro a proti.

Rekonstrukce není řešení pro všechny

Oprava stávajícího domu si poslední roky užívala velkou slávu, ale tak trochu omylem. Práce s rekonstrukcí je totiž až až. Nemine vás dílčí demolice ani zemní práce. Starý, vlhký a zchátralý dům zkrátka potřebuje zásah ze všech stran, nestačí nová omítka, plastová okna a barevná fasáda. Ještě před koupí je dobré oslovit odborníka, který vám jasně nastíní, co všechno bude třeba upravit a kolik to bude stát. A je dost možné, že budete nemile překvapeni. Nehledě na to, že spousta nedostatků se projeví až po prvním kopnutí a není cesty zpátky. Čím dál častěji se rekonstrukce pohybuje v řádu milionů korun.

Pro někoho je ale uchování původního ducha domu tak zásadní, že přehlédne i spoustu papírování, riziko skrytých vad, nutnost kompromisů při úpravách a odklon o vlastních představ.

Dům má jasně dané datum expirace

Mnoho odborníků tvrdí, že dům starší, než pětadvacet let je starý a při rekonstrukci se objeví nemalé komplikace. Je ale takový dům na zbourání a stavbu nového? Těžko říct. Záleží na tom, jak se původní majitel o dům staral, jaké technologie použil, jak moc lpěl na kvalitě použitého materiálu a provedení. I novější domy z přelomu osmdesátých a devadesátých let mohou být nyní v tristním stavu. Přizvěte na pomoc statiky, architekty a stavební specialisty a jasně jim nastiňte, co máte s domem za úmysly. Ti vám pak předloží jasné stanovisko, co se vám vyplatí.

Jiná situace je například u prvorepublikových vil nebo domů pod správou CHKO. Rekonstrukce nebo demolice? Nedá se to přesně určit. Obě varianty se jeví jako finančně výhodné, u obou se ale mohou během procesu objevit komplikace vyžadující rychlý zásah a udělají hlubokou díru do rozpočtu, obě je třeba probrat s úřady a doložit spoustu potvrzení. A v neposlední řadě nejde o záležitosti v řádu měsíců, často se realizace protáhne i na několik let. První krok je tedy rozhodnutí, do čeho chcete investovat čas a energii.