Letní rostliny se stěhují. Kdy má dojít k zazimování?
Už dávno není venku třicet stupňů nad nulou. Dnes jsme rádi, pokud se teploty udržují těsně nad bodem mrazu. V souvislosti s neustále klesajícími teplotami už řada pěstitelů rostlin sklidila všechny letničky ze zahrady a schovala je někde v interiéru svých domů. Letní rostliny se stěhují dovnitř do domů zpravidla během konce srpna nebo maximálně během září, při příznivých teplotách nechávají někteří pěstitelé rostlin letničky venku i během října. V tomto období byste ale měli mít letničky už dávno schované, venkovní klima by jim už nemuselo zrovna svědčit.
Než odklidíme rostliny za zahrad domů
To, jak zazimování provést, pravděpodobně každý zná. Začínající pěstitelé však ocení drobný návod nebo alespoň pár rad, jak na to. Než se vždycky odklízí pokojové rostliny zpátky do interiéru, je třeba provést důkladnou kontrolu. Je nutné je zkontrolovat hlavně proto, abychom zjistili, jestli rostliny nenapadli škůdci. Nejčastěji se setkáváme se sviluškami, také s molicemi nebo s červíky.
Škůdci nejčastěji napadají listy, které jsou deformované, nakonec uvadají. Apelujeme tedy na to, aby při kontrole došlo ke kontrole hlavně listů z obou stran.
Jak odstranit nalezené škůdce
Škůdci sídlí nejčastěji pod zmiňovanými listy nebo na stoncích. Pokud náhodou na ně narazíte, měli byste to rovnou ošetřit. I kdybyste na škůdce nenarazili, i tak proveďte preventivní ošetření, abyste měli jistotu, že rostlinu nic nenapadne ani v blízké budoucnosti.
Samozřejmě lze bojovat se škůdci přírodní nebo chemickou cestou. Doporučujeme zkusit triky babiček, kterým se vždycky osvědčily. Takovým trikem je třeba omytí listů mýdlovou vodou nebo omytí listů ve výluhu z tabáku.
Pokud nejste zastáncem babských rad, můžete sáhnout po chemických přípravcích, které jsou leckde k dostání. Nebo to lze zkusit s přirozenými nepříteli daných škůdců, jako jsou slunéčka sedmitečná například.