Jak vybrat vitrínu na alkohol?

Ať už provozujete prodejnu alkoholu, nebo jste jen vášnivým sběratelem kvalitního pití a designových lahví, měli byste přemýšlet o zakoupení vitríny. Nejen, že vitrína lahve ochrání před prachem a poškozením, ale alkohol v ní bude přehledně a efektně vystavený. 

Prosklené výstavní vitríny, do kterých umístíte alkohol, by měly stát na stinném místě bez přístupu slunečního záření. Lihoviny totiž pod vlivem UV paprsků ztrácí barvu a mění chuť v důsledku zrychleného procesu oxidace. Neotevřené lahve by měly být skladované při pokojové teplotě. 

Jak skladovat destiláty? 

Je rozdíl mezi skladováním vína a destilátů. Rum, whisky a podobné pití by se mělo skladovat pouze ve svislé poloze, budete proto potřebovat dostatečně vysokou vitrínu. Při skladování na boku by mohl korek prosáknout do alkoholu a změnit jeho sílu i aroma. Ideální teplota je pro destiláty do 18 °C, avšak tento faktor je podstatný spíše při dlouholetém uchovávání otevřených lahví. Destiláty ve vitríně se doporučuje skladovat v obalu nebo tubusu. 

Jak skladovat víno? 

Pro víno vyberte takovou vitrínu, která umožňuje horizontální uložení. Korek by měl být neustále namočený, jinak hrozí jeho vyschnutí a propouštění vzduchu. Kromě toho, že to ztěžuje jeho vytažení, mohlo by víno zoxidovat a zkazit se. Zvolte co nejtmavší místo a rozměry podle svých potřeb. Pokud jste investovali do archivních vín nebo investičního alkoholu, zvažte pořízení vitríny s chlazením a regulací vlhkosti. Pokud však víno zkonzumujete do několika měsíců, je taková investice zbytečná. 

Co jiného do vitrín umístit? 

Kromě klasických vitrín na nožičkách můžete využít také závěsné vitríny. Jsou praktické z hlediska místa i úklidu. Do celoprosklených vitrín můžete kromě lahví umístit také dekorativní skleničky, vývrtky nebo sběratelské předměty týkající se alkoholu. Případně můžete na dobře osvětlených místech vyhradit vitrínu pro skladování prázdných lahví.