Jak namíchat modrou barvu?

Modrá barva má bezesporu v interiéru své místo. Má totiž uklidňující efekt, proto se na ni sází hlavně v ložnicích, kde se klidné odstíny vyžadují pro kvalitní a ničím nerušený spánek. Abyste však mohli vymalovat zdi interiéru tímto tónem, nabízí se otázka, jak namíchat modrou barvu? I když si lze koupit konkrétní barvu, někdy není zrovna podle našich představ a alespoň drobná úprava odstínu bude zapotřebí. 

Základní barva barevného kruhu 

Úvodem stojí za to si modrou barvu trochu představit. Již bylo zmíněno, že modrá barva má uklidňující efekt, i proto se na ni sází v ložnicích. Věděli jste ale, že je jednou ze základních barev takzvaného barevného kruhu? Mluvíme o jedné z primárních barev, mezi které se dál řadí i žlutá a červená.  

Poté existují také takzvané sekundární barvy, které vznikají smícháním primárních barev. Například fialová vzniká z modré a červené nebo sem spadá i zelená, která zase vzniká spojením modré a žluté. 

Jak namíchat modrou barvu? 

Modrá barva společně se zelenou patří mezi takzvané studené barvy. Jejich kontrastem jsou barvy teplé, kam se zase řadí žlutá, oranžová nebo červená barva.  Pojďme si však prozradit, jak namíchat modrou barvu, která si jistě najde svou cestu nejen do ložnic. 

Modrou barvu lze ztmavit tím, že se do barvy přidají dvě kapky červené a jedna kapka žluté. Tyrkysový odstín zase namícháte tím, že k modré přidáte trochu žluté, případně budete přimíchávat bílou barvu (díky bílé barvě bude výsledný odstín světlejší). 

Trendem je však i takzvaná inkoustová modrá barva, která se dá namíchat tím, že do připraveného odstínu přimícháte trochu červené. Podle sytosti přidáváte bílou či šedou a snadno tak namícháte odstín ladící třeba ke světlému dřevu. 

Ledově modrou zase namícháte tím, že přidáte trochu víc bílé. Vzniklý odstín bude velice lehký, vzdušný a bude hezky odrážet světlo.