Dluhy domácností stouply na 1,5 bilionu

Půjčky jsou dnes absolutním hitem. O tom svědčí i fakt, že opět vzrostly dluhy domácností, a to na neuvěřitelnou sumu. Lidé se čím dál více zadlužují, ovšem jistý podíl na tom mají i hypotéky. Jelikož letos má hypoteční sazba přesáhnout tři procenta, lidé se rozhodli, že využijí stále „nízkého“ úroku, a tak v březnu zažádali o rekordní počet hypoték, které jim byly schváleny. Možná díky tomu vzrostly dluhy českých domácností na 1,556 bilionů korun.

Největší růst dluhů se zaregistroval během března, kdy dluhy českých domácností vzrostly o více jak devět miliard korun. Meziročně tak dluží domácnosti o sto deset miliard více. Tyto údaje v nedávné době zveřejnila Česká národní banka, která poukázala na to, že zadluženost firem je mnohem vyšší než zadluženost českých domácností.

Pojďme se na dluhy podívat z blízka

Pojďme si raději vše říct konkrétněji, ať jsme opět o něco chytřejší. Co se týče nefinančních podniků, ti dlužily bankám na konci března jeden bilion korun, což je meziměsíčně o necelé dvě miliardy méně. Úvěry podniků byly v meziročním srovnání vyšší o třiadvacet miliard korun.

Co se týče dluhů domácností, ty rostou už od února loňského roku. Během roku se nezaregistroval pokles dluhů, stále se zadlužujeme víc a víc. Pokud bychom měli vypíchnout jenom dluhy za bydlení, těch jsou zhruba tři čtvrtiny. Meziměsíčně došlo ke zvýšení o šest desetin procenta. Spotřebitelské úvěry dosáhly 230 miliard korun, což je také vyšší oproti únoru, a to o sedm desetin procent.

Proč dluh domácností roste?

Rychlý nárůst dluhů souvisí především s tím, že lidé si půjčují velké sumy peněz, nikoliv menší částky. Z údajů z Centrální banky, která zveřejňuje údaje o půjčkách co měsíc, je jasné, že největší sumy si půjčujeme na vlastní bydlení, díky čemuž rostou dluhy domácností.

O zadluženosti Čechů informují i Bankovní registry či Nebankoví registry klientských informací.