Co může způsobit pátá nemoc u těhotných žen?
Těhotné ženy na sebe musí dávat velký pozor. Zodpovídají nejen za sebe, ale taky za to malé dítě, které v nich roste. Nebezpečné jsou pro ně mnohá onemocnění, zejména takzvaná pátá nemoc. Pátá nemoc se nejčastěji vyskytuje u dětí, ovšem není vyloučené, že nemůže přesedlat i na dospělou těhotnou ženu. O páté nemoci jste jistě slyšeli, jedná se o virové onemocnění, jehož příznaky se jen stěží odliší od běžné chřipky nebo podobných nemocí.
U těhotných žen je pátá nemoc skutečně velice nebezpečná, protože se může přenést na samotný plod. Pokud se nemoc u ženy neobjeví, může dojít k těžké anémii plodu, což následně způsobuje úmrtí plodu v děloze. I když je pravděpodobnost nemoci u samotného plodu velice malá, přesto se to může stát a každá maminka by měla být na pozoru.
Jaké jsou příznaky nemoci u těhotní ženy?
Pátá nemoc se nejčastěji šíří kapénkami z dýchacích cest. Nejtypičtější pro toto onemocnění je vyrážka, která vystoupá po celém těle. Je vystouplá a červená, nejdříve se objevuje na tvářích a poté se spouští dolů na končetiny.
Ještě, než vyrážka naskočí, může se vyskytnout zvýšená teplota, velká únava a nateklé klouby, které jsou hlavním varovným signálem. Varovný signál na pátou nemoc upozorňuje mnohdy i čtrnáct dní dopředu. Mohou se vyskytnout i bolesti kotníků nebo bolesti kolen.
Při objevení nemoci je nutné zkontrolovat plod
Když se pátá nemoc objeví, je nutné zkontrolovat plod, a to pomocí ultrazvuku. Je nutné plod sledovat. Příznakem páté nemoci u samotného plodu je mírný hydrops či otok placenty. Když se nemoc u plodu vyskytne, přichází na řadu odběr krve z pupečníkové šňůry.
Plod naštěstí lze léčit, a to transfuzí krve. Je to však náročný zákrok, který v České republice neprovádí každá nemocnice.
Jak jsme zmínili, jestli se nemoc neobjeví včas a nezačne se léčit, může plod v děloze umřít.