Co je třeba stihnout na zahradě během října

Každé roční období je pro zahradu poměrně náročné. Ovšem podzim je náročný také pro samotného majitele zahrady. Během podzimu se totiž musí stihnout hromada prací, než přijdou první zimní mrazíky. Zatímco září bylo zejména o sázení cibulovin, říjen se nese ve znamení zase jiných prací. Přinášíme seznam toho nejdůležitějšího, co je třeba na zahradě během října stihnout. Listopad už se každým rokem nese ve znamení chladných, mrazivých rán, proto dvakrát neváhejte a pusťte se do práce.

Ptačí budky potřebují uklidit

Jestliže se na vaší zahradě nachází ptačí budky, je třeba je ještě před zimou vyčistit. Většinou jsou budky velmi znečištěné, v nečistotách navíc sídlí mnoho parazitů, které jsou nebezpečím pro ptáky, jež budky osídlují. Říjen je tedy ideální doba na jejich vyčištění, další čištění bude probíhat na jaře.

Říjen prospívá růžím

Pokud chcete mít příští rok zahradu plnou růží, vysázejte je už nyní. Říjen je ideální doba na sázení růží, proto neváhejte a pusťte se do toho. Během zimy se růže s půdou ztotožní, usídlí se v ní a na jaře krásně vypuknou v plné síle a kráse. Při výsadbě růží je třeba zasypat je kvalitním organickým hnojivem a dobře je zalít, jen tak přežijí zimu.

Sázíme vlastní česnek

Sice se zejména jaro nese ve znamení sázení česneku, ale podle mnohých odborníků je právě podzim vhodnější pro jeho výsadbu. Půdy jsou totiž stále velmi vyhřáté, česnek tedy vyraší daleko rychleji. Samozřejmě vždy záleží na tom, jaký druh česneku vysazujeme.

U výsadby česneku si dejte pozor zejména na to, abyste nehnojili přímo. Přímé hnojení česnek doslova nesnáší. Česnek se vysazuje do hloubky zhruba pěti centimetrů v rozestupu deseti centimetrů.

Poslední šance pro výsadbu cibulovin

Říjen je také zároveň poslední šance pro výsadbu cibulovin. Cibuloviny je třeba vysadit nejen do záhonů, ale také do nádob, kdyby náhodou. Jen tak budete mít jistotu, že jarní záhony budou zbarveny do mnoha různých odstínů barev.