Jak se stravovat při/po mononukleóze? Buďte opatrní

Mononukleóza je poměrně nepříjemné onemocnění, které postihuje nejen naše uzliny, ale také játra. Nemoci se také jinak přezdívá nemoc z líbání, ale samozřejmě sliny nejsou jediný původce nemoci. Mononukleóza se léčí poměrně zdlouhavě, proto je pozitivní, že je možné ji dostat jen jednou v životě. Nejčastěji se uchyluje na mladé či dospívající lidi, ovšem není vyloučené, že postihne i dospělého člověka, který už má svá hříšná léta za sebou. Co je však důležité zmínit, je to, že po úspěšné léčbě závažné nemoci přichází čas na dlouhou dietu, která se mnohdy drží i dlouhý půlrok.

Jak jsme zmínili, mononukleóze se také přezdívá nemoc z líbání a dostaví se jen jednou v životě. Pokud se však pyšníte silným imunitním systémem a nejste ve stresu ani v jiném vypětí, nemoc se u vás nemusí vůbec projevit.

Pokud se však stane, je třeba se vyvarovat velkému množství jídla. Dieta skutečně není pestrá, je třeba se zaměřit na konkrétní potraviny. Na jaké?

Obecná pravidla stravování při/po mononukleóze

Při nebo případně po léčbě mononukleózy je třeba dodržovat určitá pravidla, která se stravování týkají. Je například třeba, aby se jedlo pravidelně a vícekrát za den. Konzumovat se doporučuje zejména čerstvou zeleninu, a to v kvalitním stavu.

Jakým jídlům se vyvarovat a co je naopak povoleno?

Každý lékař vždy poskytne seznam jídel, která jsou povolena a která jsou naopak obrovským tabu. Například je třeba vyvarovat se konzervám nebo polotovarům, stejně tak je nutné omezit tuky – hlavně tuky živočišného původu. Zakázáno je smažené jídlo, ideální je jídlo dušené nebo případně vařené. Maso je povoleno, ale opět je třeba být v pozoru. Konzumovat se smí převážně méně tučná masa, ideální jsou bílá masa, jako jsou kuřata.

Co se týče pití, povolena je nejen voda, ale také naředěné ovocné šťávy, alkohol je zakázán stejně jako káva.