Škůdci, kteří napadají pěstovanou zeleninu na zahradě

Během jara jsme na naši zahradu vysázeli celou řadu plodin. A během léta bychom měli plodiny sklízet, tedy očekávají to všichni zahrádkáři. Je však pravdou, že někteří zahrádkáři se nemusí úrody dočkat. Důvodem jsou škůdci, kteří jednotlivé plodiny napadají. Samozřejmě nejen škůdci jsou hrozbou, i choroby jsou hrozbou, která může všechny plodiny zahubit dřív, než dojde ke sklízení. Představme si proto nejčastější škůdce a choroby, které nám znemožňují sklízet plná kolečka zeleniny.  

I když počasí nebylo během letošního jara zrovna skvělé, to neznamená, že se úrody nedočkáme. Úrody se opravdu můžeme dočkat, vždyť hodně pršelo, i když dlouho mrzlo.  

Pozor na dřepčíky 

Existují škůdci zvaní dřepčíci, což jsou malí tvorové, kteří vyžírají malé otvory v listech (napadají zejména ředkvičky). Takzvaní dřepčíci dokonce napadají i klíčící rostliny, které mohou zlikvidovat, starší rostliny spíše oslabují. Bojuje se s nimi poměrně těžce, jelikož ředkvičky mají krátkou vegetační dobu. Odborníci doporučují porost zakrýt netkanou textilií.  

Další škůdce nese název bělásek 

Další škůdce se jmenuje bělásek. Tohoto škůdce pravděpodobně každý zná a každý zahrádkář s ním má zkušenosti. Nejčastěji se třepetá nad záhonky zelí nebo nad záhonky s květákem či kapustou. Z počátku se jedná o malé housenky, které postupně rostou, a to s velkou rychlostí. Poté okusují odspodu listové čepele.  

Škůdcem je také plodomorka zelná 

Pokud jste zahrádkářem, možná poznáte takzvanou plodomorku zelnou, což je také škůdce, který dokonce přezimuje na rostlinách. Je to škůdce podobný komárovi, kterého vyhubíte ideálně s pomocí chemikálií. Ideálně ji likvidujte začátkem června, kdy je tento škůdce v období takzvaného rojení.  

Proti těmto typům škůdců doporučujeme různé chemické přípravky, k nimž se řadí například Zolone 35 EC nebo Karate 2,5 WG.