Kleptomanie může ohrozit vás i vaše blízké. Udržte ji na uzdě

I když vám nebo někomu z vašich blízkých lékař diagnostikoval kleptomanii, existuje způsob, jak se snažit projevy potlačovat. Takoví lidé nekradou pro potěšení a dopouštějí se trestného činu téměř nevědomky.  

Nejde jen o krádež v obchodě 

Pacient, který trpí kleptomanií nemá nutkání odcizovat věci jen v obchodě. Může se to projevit i na pracovišti, u některých dokonce i doma, kdy odcizují věci například partnerovi nebo rodičům. Mnohdy jde jen o drobnosti, kterých si nikdo nevšimne, o to nepříjemnější je ale pro pacienta situace, pokud se viník odhalí. Jelikož kleptomanie ztěžuje život v mnoha ohledech, je dobré znát tipy, jak si alespoň trochu pomoci.  

Nebojte se svěřit odborníkovi 

Pokud u sebe dlouhodobě pozorujete nutkání odcizit něčí věci, které si například sami můžete dovolit koupit, je vhodné se svěřit odborníkovi a za svůj stav se nestydět. Prvním krokem k vyřešení problému je totiž jeho přijetí a snaha něco zlepšit. Kleptomanii nelze zcela potlačit, ale můžete se naučit s takovými myšlenkami pracovat.  

Bez profesionála to nejde 

Možná máte pocit, že si poradíte sami a kleptomanii jednoduše překonáte. Bohužel se jedná o problém, který nemá dlouhodobé řešení a je třeba se mu stále věnovat. Pokud navštívíte terapeuta, bude s vámi aktivně procvičovat množství technik, které vás povedou k tomu, abyste v kritické situaci dokázali své myšlenky udržet.  

Terapeut záměrně vytváří příkladové situace, které mají v pacientovi vyvolat chuť odcizit nějakou věc a pacient se poté musí rozhodovat. Na začátku terapie zasahuje odborník častěji a doporučuje různé postupy. Později se pacient dokáže mezi nimi rozhodnout a své chování lehce ovládá. Ani takový proces ale není zárukou toho, že kleptomanie zcela odezní. V tomto případě je nutné sebepřijetí, tolerance ostatních a hlavně trpělivost.