Odkud se bere takové množství pylu, které zasáhlo ČR?

Jaro je roční období, které nemají v lásce především alergici. Právě ti totiž doslova trpí, jelikož se vzduchem začíná pohybovat obrovské množství pylu, které je nutí kýchat nebo které jim způsobuje slzící oči. Letošní jaro je však pro alergiky mnohem větším utrpením než vloni. Může za to obrovské množství pylu, které se prohání Českou republikou. Mnozí lidé obviňují řepku, která za množství pylu může každým rokem, ale letos za tak obrovské množství pylu, které se přichycuje na jakémkoliv povrchu a které létá vzduchem a nutí nás kýchat, řepka nemůže. Tedy ne tak úplně.

Určitě jste to obrovské množství pylu zaregistrovali. Pokud ne, udělejte test. Stačí, když umyjete svůj venkovní zahradní nábytek a počkáte jeden den. Během dne se na nábytek snese takové množství pylu, že to člověk nebude moct přehlédnout.

Letošní jaro je skutečně neobvyklé díky zmiňovanému množství pylu, které ulpívá takřka na všem. Pyl je neobvyklý i z toho důvodu, že letos nelétá z nepříjemné řepky, ale letos za to mohou smrky a borovice.

Ať prší

Alergici si v současné době nepřejí nic jiného, než aby začalo pršet. Jenže Českou republikou se prožene jedna bouřka za čtrnáct dní, která skutečně nedokáže snížit množství pylu v ovzduší. Muselo by pršet minimálně týden, aby se z ovzduší zlikvidovalo nepříjemné množství pylu.

Velké množství pylu je však podle odborníků jenom krátkodobé. Podle všeho v současné době jehličnany produkují větší množství pylu, což se stává v pravidelných několikaletých cyklech. Konkrétně se jedná o sírový sediment, během kterého ze smrků a borovic odlétá pyl vířící se v našem ovzduší.

Teplé počasí pylu prospívá

Navíc je venku krásně a teplo, což znamená, že množství pylu v ovzduší zůstává. Kdyby teplo nenastoupilo takovou rychlostí, možná by nás pyl tak netrápil. I když se v blízké době má situace zlepšovat, alergici si neodpočinou, protože v dalších týdnech začne kvést tráva, což přináší další nepříjemné alergie.