Od kdy jíst ovoce a od kdy zeleninu?

Jelikož jsme během koronavirové pandemie v průměru přibrali zhruba sedm kilogramů, většina lidí se nově rozhodla vydat se cestou zdravého životního stylu. A tak se rázem strhla mela o online workoutové programy a jídelníčky na míru, které by napravily to, co doba pandemická napáchala. Lidé se rázem rozhodli jíst více ovoce a zeleniny – ovšem v tomto případě narazili na rozcestí. Od kdy do kdy jíst ovoce a kdy už je dobré, aby nastoupila do jídelníčku zelenina? 

Kolem konzumace ovoce a konzumace zeleniny se vedou dlouhé diskuze. Nutriční specialisté a odborníci na hubnutí však mají zcela jasno. Pojďme se podívat na jejich stanovisko a začněme jejich tipy přenášet do praxe. 

Kdy jíst ovoce? 

V posledních letech se mezi námi rozjel takový nešvar, a tím jsou rychlá občerstvení. Počet takzvaných fastfoodů narostl opravdu strmě, což vedlo ke zvýšení počtu obézních jedinců. Začal se tak klást velký důraz na to, aby se konzumovala především zelenina a ovoce, také luštěniny a ryby.  

Co se týče ovoce, zejména lidé prahnoucí po krásné a štíhlé postavě se začali ptát, kdy je konzumace banánů, jablek nebo mandarinek povolená. Přece jenom je v nich hromada cukru, říkali si. Specialisté na hubnutí se však shodli v tom, že ovoce se má jíst během dopoledne. Nejpozději pak ve dvě hodiny odpoledne. Důvod je prostý – pokud se bude ovoce konzumovat přesně v této fázi, množství získaných cukrů se během dne hravě spálí.  

Kdy jíst zeleninu?  

Se zelenou však tolik starostí mít nebudete. Jelikož v sobě ukrývá také řadu vitaminů a tělu prospěšných látek, můžete ji konzumovat prakticky kdykoliv. Ať už dopoledne, tak odpoledne. Abyste však našli balanc mezi ovoci a zeleninou, do dvou hodin si dopřejte právě zmiňované banány či jablka, zeleninu si dopřejte v odpoledních hodinách a dovolte jí, ať nahradí běžné brambůrky nebo jiné smažené pokrmy, které máte tendenci běžně jíst.