Jak zařídit malý dětský pokoj? 

Zařizovat pokoj pro malé dítě je zábavná zkušenost, ale také velká výzva, pokud můžete operovat jen s malým prostorem. Měl by dítěti poskytovat bezpečí, klid na učení, místo na hraní i na setkávání s kamarády a zároveň by mu měl vyhovovat po několik let. Ať už zařizujete kompletně nový pokoj, nebo ho jen renovujete, určitě vám přijde vhod několik dobrých tipů. 

Méně je více 

Malý dětský pokoj by neměl být přeplněný nábytkem. Postel, stůl s pohodlnou židlí, skříň a případně křeslo nebo sedací vak bohatě stačí, dítěti zbude víc místa na hraní a na jeho koníčky. Nepřehánějte to ani s dekoracemi a barvami, myslete na to, že dítě poroste a jeho osobnost se bude formovat, stejně jako jeho zájmy. 

Vytěžte z každého kousku pokoje maximum. Pořiďte dítěti vyvýšenou postel, pod kterou můžete umístit stůl nebo oblíbené hračky. Zdi opatřete policemi a zavěšenými skříňkami, jen pozor, aby na ně dítě pohodlně dosáhlo. Ať už vybíráte malý gauč, stolek nebo taburet, snažte se, aby měl úložný prostor třeba v podobě zásuvek. Hodit se bude i skládací nábytek, například židle, které se dají snadno rozložit v případě návštěvy. 

Volte světlé barvy 

Čím světlejší pokoj bude, tím lépe. Světlé barvy prostor opticky zvětší, zatímco ty tmavé ho zmenší. Nic nezkazíte klasickou bílou, světle modrou, světle žlutou nebo krémovou. Dobře poslouží i tapeta se svislými pruhy. Pokud chcete přece jen sáhnout po výraznějších barvách, kombinujte je se světlejšími odstíny. 

Pokud bude v jednom pokoji sídlit více dětí, je rozmístění ještě důležitější. Nejčastěji používaným nábytkem jsou patrové postele, které se ale netěší velké přízni odborníků, jelikož dítě dole se může cítit stísněně a dítě nahoře dýchá přehřátý vzduch. Záleží ale na tom, jak vysoké jsou stropy v pokoji. O něco lepší volbou jsou výsuvná lůžka, kdy přes den postele jednoduše zasunete do sebe.