Jak deprese ovlivňuje mozek a jeho činnost?

Deprese se podle výzkumů v moderní společnosti objevuje čím dál častěji. Kromě psychického zdraví, ale ovlivňuje i fyzické. Převážně má vliv na mozek, který při jejím působení prokazuje skutečně viditelné změny. Jestliže budete s depresí bojovat dlouhodobě a nezačnete se léčit, mohou se podobné fyzické změny projevit i u vás. 

Deprese a zánět 

Odborníci bojují s jednou z nejsložitějších otázek. U mnoha pacientů, kteří bojují s probíhající depresí, se totiž ukázalo, že se v jejich mozku nachází zánět v různě závažných stádiích. Zatím ale není jasné, jestli deprese způsobuje zánět nebo naopak. Co je ovšem jisté je skutečnost, že oba problémy mohou působit v těle naráz.  

V těle klesne obsah kyslíku 

Když jsme ve stresu nebo prožíváme depresi, nemusíme si toho ani všimnout, ale dech a tlukot srdce se výrazně změní. To může být v krátkodobém úseku v pořádku, ale jakmile se tyto funkce změní dlouhodobě, nastává v těle problém nedostatku kyslíku. Kvůli tomu jsou pak nedostatečně okysličeny orgány včetně mozku a dochází k mnoha zdravotním problémům. Vlivem nedostatku kyslíku v mozku dochází k úbytku mozkových buněk, což se projevuje zhoršeným soustředěním nebo neschopností se učit.  

Zmenšení mozku 

I když se to zdá neuvěřitelné, deprese skutečně působí i na velikost mozku. Procento, o které se mozek smrskne, je velice individuální a záleží na celkovém stavu pacienta. Jakmile k tomu ale dojde, může se snížit účinnost některých velmi důležitých funkcí mozku. Převážně jde o lidskou paměť, náladu, motoriku, schopnost se učit novým věcem a v mnohých případech se také mozek přestane adekvátně vyvíjet.  

ideálním způsobem, jak těmto nechtěným změnám předcházet, je okamžité kontaktování odborníka. Ten posoudí zdravotní stav a určí, zdali vám pomůže terapie nebo předepíše vhodné léky. Pokud omezíte vše, co vám způsobuje stres, můžete svému tělu také výrazně ulevit.