I slinivka může onemocnět aneb nejčastější onemocnění slinivky

Nemusíme vám určitě říkat, že rýma není to nejhorší onemocnění na světě. Je mnohem více horších onemocnění, které vás může potkat, nachlazení zvané rýma opravdu není nic hrozného v porovnání třeba s onemocněním slinivky. Stejně jako ostatní orgány v těle má i slinivka nezastupitelnou funkci a je nutné ji poslouchat. Pokud rozeznáte nějaké příznaky či alarmy, raději zamiřte k lékaři. Onemocnění slinivky nejsou legrace, čím dříve se podchytí, tím dříve dojde k jejich vyléčení. Prozraďme si, jaká onemocnění slinivku postihují nejčastěji.

Jak již bylo zmíněno, slinivka je část těla, která má nezastupitelnou funkci jako každý jiný orgán v těle. Bohužel i tato část těla, tento orgán může onemocnět, nejčastějším onemocněním je zánět slinivky.

Akutní zánět slinivky

V případě akutního zánětu slinivky se pacient trápí nečekanou silnou bolestí, která se objevila v levém boku. Tato bolest může nepříjemně vystřelovat až do zad. Příznaky akutního zánětu slinivky se často objeví po konzumaci smaženého mastného jídla nebo po větší konzumaci alkoholu. Na vině ale mohou být i mléčné výrobky. K nepříjemné bolesti se přidají mimo jiné také nevolnosti, opakované zvracení, může se vyskytnout zvýšená teplota, zrychlený tep nebo případně také plynatost.

Akutní zánět slinivky se neřeší jinak než s lékařem. Je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc, stejně tak je nutné následně brát infuze a antibiotika, posléze přichází čas na omezení jídla a pití. Při tomto typu zánětu slinivky není slinivka trvale poškozena.

Chronický zánět slinivky

Slinivka je bohužel poškozena v případě, že dojde ke chronickému zánětu slinivky. Zde léčbě probíhá pomocí předepsaných léků, je nutné dodržovat přísnou dietu a musí se vynechat alkohol. Mezi typické příznaky patří snížená produkce trávicích enzymů, s čímž se pojí nechutenství, hubnutí a mimo jiné také bolest břicha, a to jak při jídle, tak po jídle.