Zajímavostí o víně: seznamte se s nápojem, na jehož dně se skrývá pravda 

Víno patří k nejoblíbenějším nápojům nejen v Česku, ale také v světě. Víme, že se vyrábí z hroznů sklízených zejména na konci léta, začátkem podzimu. Každá odrůda však vyžaduje jiný přístup a každý typ vína jinou míru pozornosti. Ať už patříte k aktivním konzumentům, nebo dokonce k vášnivým vinařům, pojďme si prozradit několik zajímavostí o víně – nápoji, na jehož dně se skrývá pravda.  

Česká vína mají více odrůd než ta světová 

Věděli jste, že české vinařství je v něčem významnější než to světové? Máme totiž vícero odrůd než ve světě! Rozmanitost nejen českých, ale především moravských vín je unikátní, a to opravdu ve světovém srovnání. V České republice se pěstuje rovnou padesát odrůd, z nichž mnoho je na našem území i vyšlechtěno. A to je ostatně důvod, proč se veškerým těmto odrůdám na našem území tak daří.  

Pro nás jsou typické odrůdy například Veltlínské zelené, Svatovavřinecké, Ryzlinky rýnský nebo vlašský.  

Někteří lidé se vína regulérně bojí 

I když se mezi námi nachází spíše jedinci, kteří mají víno v lásce, najdou se tu i ti, kteří se vína regulérně bojí. A nemůžeme jim to mít ani za zlé, mohou totiž trpět fóbií, a to takzvanou oenofobií.  

Jedná se o strach z vína. Ti, kteří zmiňovanou fóbií trpí, mají z lahodného moku doslova panickou hrůzu. Je to těžko uvěřitelné, ale je to tak.  

V jedné lokalitě až 550 sklepů 

Není žádným tajemstvím, že patříme jako národ k vášnivým vinařům. A i když naše kroky putují většinou na Moravu, kde jsou vína opravdu fantastická, vína se vyrábí i jinde. Mimochodem, věděli jste, že v jedné lokalitě se nachází až 550 sklepů? Mluvíme o Mutěnských Búdách, které se nachází na okraji Mutěnic, konkrétně pod Mutěnickými vinohrady.  

Sklepy jsou zde různého stáří a celkově je obhospodařuje rovnou šest stovek vinařských rodin. Jinými slovy je zde o víno skutečně dobře postaráno!