Vybíráte tonery do tiskárny? Držte se jednoduchých pravidel

Místo černého textu se vám na papíře objevil text v šedé barvě? Nebo se vám na tisknutém dokumentu tvoří šmouhy? Pokud jste se s těmito dvěma faktory setkali, je čas vyměnit starý toner v tiskárně za nový. Jak ale vybrat ten správný, když je na trhu tolik druhů?

Pozor, abyste nekoupili špatnou barvu!

Barva tonerové kazety by měla být vaším prvním bodem pozornosti. Jestliže je vaše tiskárna pouze černobílá, byla by hloupost kupovat barevné tonery. Laserové tiskárny, které tisknou pouze černě jsou mnohem více prodávanější než ty černé, protože černé tonery jsou i mnohem levnější než ty barevné.

Zjistěte číslo modelu tonerové kazety

V tiskové kazetě je číslo, které určuje její model a značku. Při nákupu tonerových kazet do tiskárny se tato čísla musí vždy shodovat. Tato čísla pomáhají i při hledání kompatibilního toneru, pokud nakupujete online, jsou levnější a hodí se pro různé značky – například toner ce285a nebo toner q2612a, které jsou určeny pro HP tiskárny.

Dnešní trh nabízí několik druhů tonerů

Na trhu narazíte na tři druhy tonerů – originální, kompatibilní a repasované. Za originálními tonery stojí právě ty, které jsou vyrobeny přímo od výrobce vaší tiskárny. Jsou sice dražší, ale stoprocentní kompatibilita a kvalita tisku jsou zaručeny. Kompatibilní tonery jsou ty tonery, které může vyrábět i jiná firma.

Často jsou nazývány také alternativními tonery, které se dělí na další dvě skupiny – nově vyrobené a repasované. Tonery, které jsou repasované jistě ocení všichni ekologové a příznivci přírody, protože se jedná o již použité tonery, do kterých se plastový prášek pouze doplňuje. Ovšem ani tady nemáte záruku kvality, prášek může být amatérsky doplněn.

Při koupi a výměně tonerů je dobré se nejdříve poradit s odborníky, abyste nekoupili „zajíce v pytli“. Dejte si pozor i na záruku a výtěžnost tisku.