Věznicím se finančně daří i díky kovovýrobě
České věznice jsou na tom finančně poměrně dobře. To ostatně potvrzují i nedávné statistiky, které mluví především o tom, že se věznicím daří zvyšovat počet zaměstnaných z řad odsouzených jedinců. Odsouzení se stávají schopnými zaměstnanci, kteří fungují například ve výrobě nábytku, v elektrotechnických pracích nebo například v kovovýrobě, kde působí i společnost Steeltec. Ať už tedy mluvíme o truhlařině nebo o kovovýrobě, nejen tato odvětví se podílí na rekordním zisku věznic, jenž se dostal až na 65,5 milionu korun. Jedná se o čtyřnásobný zisk v porovnání se stejnou situací před pěti lety.
Udělat z odsouzených zaměstnance je jeden z mála způsobů, jak si může věznice vydělat
České věznice nemají mnoho možností, jak si vydělat na jejich fungování. Neexistuje řada způsobů, jak získat peníze pro jejich už tak dost nízký rozpočet. Jedním ze způsobů je udělat z odsouzených zaměstnance. Věznice tak provozují střediska hospodářské činnosti, což jsou například výrobní haly, kde pracují vězni, jež jsou k práci způsobilí a kteří se chovají slušně. Následovně se v těchto hospodářských střediscích plní zakázky ze státní správy, ale také soukromé zakázky, jelikož se hospodářská střediska konají prakticky jako podnikatelské subjekty.
Roste počet odsouzených zaměstnanců
Je také třeba konstatovat, že v posledních letech roste výrazně i počet odsouzených, kteří chtějí pracovat. Díky rostoucímu počtu odsouzených zaměstnanců musí věznice zřizovat další a další vlastní střediska, kterých je dnes celá řada. Aktuálně tímto stylem funguje rovnou osmadvacet věznic z pětatřiceti.
Dokonce se dnes vedou i statistiky, která věznice fungující jako podnikatelský subjekt díky hospodářským střediskům byla nejúspěšnější, kde došlo jinými slovy k nejvyšším ziskům. Z těch nejvyšších zisků se vloni radovala věznice v Kynšperku nad Ohří. Vydělalo se zde skoro devět milionů korun!