Rostlinní pomocníci ve vaší zahradě 

Bylinkové záhony se staly tradiční součástí většiny zahrad. Krásně vypadají, jsou nenáročné, lákají včely, a navíc je využijeme v kuchyni a při léčbě mnoha neduhů. Bylinky však nemusíte pěstovat jen na k tomu vyhrazených místech. Můžete je vysadit spolu se zeleninou a dalšími rostlinami, podpořit tak jejich růst nebo od nich odhánět škůdce. 

Heřmánek pravý 

Bylinka, která dobře snáší suchá a slunná stanoviště. Je znám pro své příznivé účinky na špatné zažívání, pomáhá i proti dráždivému kašli a nachlazení. V zahradě jej umisťujte v blízkosti fazolí nebo salátu. Heřmánek pomáhá v boji s houbovými chorobami. S květinami však není příliš kamarád, takže jej od nich raději dál. Květy můžete sklízet a sušit na léčivé čaje. 

Majoránka zahradní 

Bylinka hojně využívaná v české kuchyni, najde uplatnění i na zahradě. Její předpěstování je složitější, ale určitě stojí za námahu. Semena dlouho klíčí, navíc potřebují světlo, a proto je při výsevu nesmíme zahrnout zeminou. Malé sazeničky vysazujeme na záhony v polovině května. Majoránka láká včely, proto ji vysazujte mezi ovocné stromy. Nikdy však přímo pod ně, aby nedocházelo k jejímu stínění, má ráda sluníčko. Je také nezdolným bojovníkem proti mravencům v zahradě. Ze sušené majoránky můžete vytvořit nálev, který slouží jako repelent proti těmto neoblíbeným obyvatelům zahrad.  

Bazalka pravá 

Oblíbená bylinka na pizzu a těstoviny. Stejně jako majoránka potřebuje ke klíčení světlo. Pěstuje se jako jednoletá rostlina. Obzvláště příznivě působí na okurky, které díky ní daleko více plodí. Navíc pomáhá chránit sazenice před padlím. Vysadit ji můžete ale i k cuketám nebo dýním. 

Kopr vonný 

Rostlinka, která se pěstuje buď pro svá semena nebo se využívají její mladé výhonky. Pokud jej vysejete na záhon bude se zde objevovat stále znovu, nepotřebuje další výsev. Kopr podporuje klíčení mrkve, proto jej pěstujte v její blízkosti. Pomáhá proti mšicím a je skvělým společníkem košťálovin. Umístit jej můžete i k okurkám, bude se vám navíc hodit při jejich zavařování. 

Levandule lékařská 

U nás velmi oblíbení bylinka, která se hodí pro uklidňující čaje a na péči o pleť. Voničku z květů můžete umístit do skříně, kde pomůže proti molům. Levandule je medonosná rostlina a pomáhá do zahrady přivábit opylovače. Velice dekorativně vypadá v kombinaci s růžemi. Těm navíc pomáhá od nepříjemných mšic. Odhání mravence a obruba z levandule pomáhá proti slimákům.