Pozor na kočičí mazlíčky, ať vás nenakazí nemocí, která je sužuje

Každý druhý Čech vlastní nějakého domácího mazlíčka. Je jedno, jestli je to pes, kočka nebo třeba chameleon, je nutné mít se na pozoru, protože i domácí mazlíčci nás mohou nakazit nepříjemnou nemocí, jejíž léčba není jednoduchá a ni rychlá. Zaměřme se nyní na kočičí mazlíčky, kteří jsou čím dál oblíbenější. Mnozí lidé si je pořizují proto, že s nimi nemusí chodit na procházku a nemusí je venčit, ovšem i kočky jsou přenašeči nemocí. Může je postihnout choroba, která se snadno přesune na člověka, proto je dobré mít se na pozoru.

Otázkou je, jaké nemoci hrozí, pokud s kočkou bydlíme. Jakými nemocemi nás může nakazit, jsou závažné a jsou život ohrožující?

Znáte toxoplazmózu?

Bohužel to nejhorší, co můžete od vašeho kočičího přítele, je toxoplazmóza. Jedná se o přenositelnou chorobu, která sídlí v trávicím traktu kočky. Kočka ji dostává nejčastěji z úlovku, konkrétně z myši nebo případně ptáka. Kočka poté během následujících dnů vylučuje trus, v němž jsou vajíčka nebezpečného prvoku způsobujícího toxoplazmózu. Nakazit se můžete například při uklízení kočičího záchodku, při konzumaci neomyté zeleniny, k níž má kočka přístup, nebo při práci na zahradě bez rukavic, pokud má kočka na zahradu volný vstup.

Seznamte se s dermatofytozou

Jedná se o onemocnění způsobeno plísněmi. Pro kočky je nebezpečná houba, která nemoc přenáší. Při nemoci dochází k postižení srsti i kůže, zejména na tlamě bude vidět nemoc nejvíce. Člověk se touto nepříjemnou nemocí může nakazit různě. Bohužel dojde k nákaze jenom pouhým dotykem, tedy při hlazení mazlíčka nebo případně při přenosu mazlíčka z místa na místo.

Pokud jste nakaženi touto nemocí, poznáte to snadno. Nehty jsou jinak zbarvené než obvykle, na těle můžete mít nehezké šupiny a skvrny. Přidat se k příznakům může i popraskaná kůže mezi prsty.