Poznejte hrad Karlštejn po všech stránkách

Česká republika je plná krásných, takřka dech beroucích míst, která stojí z navštívení. Pokud patříte k milovníkům hradů a zámků, na váš seznam byste měli zapsat i obdivuhodný hrad Karlštejn, který se řadí k českým klenotům. Než se sem vydáte, doporučujeme si koupit lístky předem, protože tolik turistů na jiném hradě či zámku skutečně nenajdete. Abyste se zbytečně nemuseli zdržovat ve frontách, na vstupenky předem nezapomeňte.

Než si o hradu Karlštejn něco prozradíme, je nutné říct, že je to krásný hrad, na který se dostanete mnoha způsoby. Buď si můžete kopec na hrad vyjít po svých, nebo můžete zvolit kolo. Oba dva způsoby jsou však velice náročné a prověří vaši kondici. Samotný hrad pro vás však bude obrovskou odměnou, tím si můžete být jisti.

Historie hradu

Karlštejn se v době obrození nenazýval tak, jak ho známe dnes, ale říkalo se mu Karlův Týn. Dodnes se však jedná o středověký hrad, který se nachází na území Budňan v městysi Karlštejn na Berounsku. Pokud jste z Prahy, vede sem přímý vlakový spoj, který jede až pod kopec, na němž leží Karlštejn.

Abychom však přistoupili k samotné historii. Hrad byl založen roku 1348 a v té době se jednalo o soukromé reprezentativní sídlo Karla IV. Až postupem času se ze sídla stalo místo, kde sídlily korunovační klenoty.

Dnes je Karlštejn významnou historickou kulturní památkou, která je jednou z nejnavštěvovanějších v České republice. Ročně se zde uvítá více jak dvě stě tisíc turistů, kteří míří hlavně do kaple sv. Kříže, což je nejcennější prostor celého hradu.

Pověst o hradu Karlštejn

S hradem Karlštejn se pojí i velice známá pověst. Tou je pověst, že na hrad nemohly vstoupit ženy. Jedná se však o pověru, kterou do svého díla „Noc na Karlštejně“ zakomponoval Jaroslav Vrchlický, aby dílo mělo ten správný šmrnc. Je to však skutečně pověra, které bohužel věří velká spousta z nás. Proč by jinak na hradě Karlštejn byla zbudována místnost pro manželku Karla IV.?