Neznalost zákonných povinností neomlouvá, aneb jak chybujeme, když prodáváme nemovitost 

Při prodeji nemovitosti se snažíme o to, abychom co nejdříve, nejrychleji a za co největší peníze prodali majetek, který už dlouho držíme ve svém vlastnictví. Jenže ne vždycky jde všechno podle plánu. Zatímco někdy musíme jít cestou nižšího zisku a rychlého prodeje (v takovém případě volíme výkup nemovitostí), jindy je nemovitost zase velmi dlouho součástí inzertního portálu, ale nakonec to třeba stojí po stránce ziskovosti za to. Ať už se nakonec naplní ten či onen scénář, dejte si pozor hlavně na vaše zákonné povinnosti.  

Neznalost neomlouvá 

Zákon nás omezuje, respektive řídí v mnoha životních situacích. A prodej nemovitosti není výjimkou. Pokud se rozhodnete k tomuto kroku, měli byste se se svými zákonnými povinnostmi dostatečně dobře seznámit. Například si dejte pozor na průkaz energetické náročnosti budovy (jinak riskujete pokutu až sto tisíc korun), dále musíte předat například stavební dokumentaci k domu budoucímu kupujícímu. A takových povinností je daleko, daleko víc.  

Pokud si však dopředu nezjistíte, jaké jsou vaše povinnosti, respektive pokud nesplníte všechno, co vám zákon ukládá, hrozí vám opravdu vysoké pokuty, které mohou výsledný zisk z prodeje nemovitosti razantně zkrouhnout.  

Pozor na daně 

V této oblasti se velmi často mění podmínky. Daně jsou zkrátka tím, co se vyplatí v souvislosti s prodejem (nebo koupí) nemovitosti ustavičně sledovat. Právě nezaplacení daní může vyvrcholit ve velké problémy se soudy a státem, což si pravděpodobně nikdo nepřeje.  

Aktuálně je stále ve hře osvobození nemovitosti od daně z příjmu. Poplatky za nemovitost jako takovou se však hradit musí. Kdo ji však nakonec zaplatit má, to je nyní otázkou, kterou si musí kupující nebo prodávající zjistit ještě před uskutečněním prodeje. Ať není nemile zaskočen. 

Prodeje nemovitostí mohou být i snadné 

Pokud se chcete vyhnout zákonným trablům a černým scénářům, které by souvisely s nedodržením zákonných povinností, výkup bytu či domu přichází zkrátka a dobře vhod. Navíc je prodej nemovitosti velmi rychlý, peníze jsou vypláceny na ruku a možné negativní scénáře jsou rázem smeteny ze stolu.