Nejčastější dětské nemoci. Co sužuje nejmenší?

Nejen dospělé, ale i děti může postihnout celá spousta onemocnění. Ale na rozdíl od dospělých se s nimi děti potýkají daleko hůře. Jejich imunitní systém ještě není tolik vyvinutý a bohužel v mnoha případech hrozí nemilé scénáře. Pojďme se seznámit s nejčastějšími dětskými nemocemi, před kterými se mít na pozoru a ve chvíli, kdy se objeví, s nimi ihned zamířit k lékařům.  

Spalničky jsou nebezpečným onemocněním 

Na pozoru bychom se měli mít především před spalničkami. Ty se projevují mnohdy nenápadně, nastupují krůček po krůčku. Nejdříve se objevuje rýma, poté na scénu přichází dráždivý kašel a posléze se objeví zánět spojivek a horečka. Zhruba po čtyřech dnech se na světlo světa vyklube vyrážka, která nejčastěji zasahuje obličej, uši a poté sestupuje dolů, až k dolním končetinám.  

Jelikož mluvíme o nebezpečném onemocnění, neměli bychom dlouho váhat a co nejrychleji zamířit s dítětem k pediatrovi. 

Pátá nemoc se objevuje u dětí ve školním věku 

Stále více rodičů řeší jeden problém, a tím je pátá nemoc. Mluvíme o onemocnění, které bývá problémem ratolestí ve školním věku. Obvykle se ukazuje na zimu nebo během jara, a to tak, že vyskočí teploty, kašel, rýma a dostaví se i pocit na zvracení s bolestmi hlavy. Není však vyloučené to, že se nemoc dostaví bez sebemenších příznaků.  

Po nějaké době se objeví vyrážka, která postihne především tváře. Má tvar motýla, což je pro ni charakteristické a díky tomu pátou nemoc hravě rozeznáte od ostatních onemocnění. 

Zarděnky jsou také rizikem 

Nesmíme zapomenout na zarděnky. Pro tento typ onemocnění je typická červená vyrážka, která se objevuje na celém těle. Nejvíce jsou postiženy části, jako je obličej a trup.  

Pokud dítě trpí zarděnkami, kontaktu s nimi by se měly vyvarovat hlavně těhotné ženy. Pro ně je tato nemoc opravdu velice nebezpečná.