Mýty týkající se problémů s játry. Jak to s nimi ve skutečnosti je?

Člověk má v sobě mnoho orgánů, které se podílí na tom, že organismus funguje tak, jak má. Pokud je s některým orgánem problém, rázem to odnáší celé tělo, o tom není pochyb ani spekulací. Člověk trpí při problémech s ledvinami, žaludkem, také při problémech s játry. Je proto důležité se o sebe starat, starat se o své jednotlivé orgány, o naše celkové zdraví. Pokud se totiž o zdraví starat nebudeme, opravdu může dojít třeba k problémům se zmiňovanými játry.  

Bohužel játra jsou orgán, kolem kterých se točí celá řada mýtů a pověstí. Lidé si za dobu, co jsou na světě, mezi sebou vypěstovali mnoho pomluv, které však nejsou pravdivé. Odhalme si společně několik mýtů, jež se jater týkají a které zároveň v žádném případě nejsou pravdivé.  

Problémy s játry sužují jenom alkoholiky 

Je sice pravdou, že popíjení alkoholu má velice špatný vliv na naše játra, ale rozhodně není pravdou, že problémy s játry mají jenom alkoholici. Samozřejmě dlouhodobé a nadměrné pití játra ničí, ale problémy s játry mohou postihnout například i ty, kteří mají špatnou životosprávu, kteří například trpí čím dál více se rozšiřující obezitou. Problémy s játry navíc úzce souvisí s mnohými zdravotními problémy, například játra trpí při žloutence.  

Když játra nebolí, tak jsou zcela v pořádku 

To je další omyl, který je mezi lidmi velice rozšířený bohužel. Játra, i když nebolí, mohou být postižené, nemocné, může s nimi být něco v nepořádku. To, že něco nebolí, ještě neznamená, že je to v té nejlepší možné kondici. V ideálním případě bychom měli chodit na pravidelná vyšetření krve, která odhalí, jestli jsou játra v pořádku nebo jestli s nimi je něco v nepořádku.  

Diety játrům pomáhají 

To je opět jenom něco, co není pravda a co si lidé vymysleli, aby mohli diety praktikovat a zavádět do svého života. Pravdou je, že diety škodí zdraví, tělu i jednotlivým orgánům – játrům nejvíce. Játra jsou jenom při dietách nadměrně zatěžované. Zejména náročné jsou ty, které mají člověka rychle zbavit nadbytečných kilogramů.