Mandarinky jsou opět tady! Jak prospívají lidskému zdraví?

Doba exotického ovoce je opět tady, což znamená, že na pulty obchodů kromě klasických banánů nahrnuly také jiné druhy ovoce, jako je kiwi, karambola, liči nebo také mandarinky. Na mandarinky se těšila drtivá většina z nás, bez nich nejsou vánoční svátky. Během Vánoc to musí mandarinkami všude vonět, přes to nejede vlak. Jenže víte, že mandarinky jsou také abnormálně zdravé? Víte, jak prospívají lidskému zdraví?

Mandarinky obsahují mnoho vitaminů a tělu prospěšných látek. Najdeme v nich vitamin A podporující naše oči, vitamin E i vitamin B, který je známý tím, že podporuje růst vlasů a nehtů. Mimo to se nachází v mandarinkách velké množství i dalších složek, jako například vláknina nebo limonoidy.

Nyní ale k tomu, jak mandarinky prospívají lidskému zdraví.

• Posilují imunitní systém

Jelikož se v mandarinkách nachází velké množství vitaminů, je jasné, že právě toto exotické ovoce podporuje náš imunitní systém. Mandarinky podle odborníků obsahují až čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu C. Posilují tak imunitní systém a brání nás v případě, že naše tělo budou napadat bakterie nebo viry.

Podporují správné trávení

Během zimy máme často problémy s trávením. Musíme své trávení tedy nějak podpořit. Nejlépe uděláme, pokud budeme jíst mandarinky, jelikož právě mandarinky se podílí na funkčnosti trávení. Navíc mandarinky jsou známé tím, že prodlužují pocit sytosti, a to se rozhodně hodí.

Udržují kosti silné

Málokdo ví, že se mandarinky podílí na pevnosti našich kostí. Pokud konzumujete šťavnaté mandarinky, kosti vám za to poděkují. Šťavnaté mandarinky totiž obsahují velké množství vápníku a fosforu, a to kosti potřebují.

Prevence proti nádorům

Látky, které jsou v mandarinkách obsaženy, působí jako prevence proti nádorům – konkrétně proti rakovině. Mandarinka je zkrátka citrus a citrusy obsahují takzvaný pektin, což je složka zabraňující vzniku rakoviny.