Léky na spaní. Jaké jsou nejlepší?
Zřejmě všichni občas míváme večery, kdy nemůžeme usnout a zoufale se převalujeme v posteli. Způsob, jakým spíme a kolik spánku potřebujeme, se pro každého z nás liší a často se mění s přibývajícím věkem.
Problémy se spaním jsou bohužel zcela běžné a čím dál tím častější. Pokud člověku zasahují do jeho života, sáhne většinou po prášcích na spaní. Jak se léky na spaní dělí a jaké jsou nejlepší?
Benzodiazepiny, barbituráty a nebarbiturátové léky na spaní
To jsou tři skupiny, do kterých léky dělíme. Liší se mezi sebou nejen svou chemickou strukturou, ale rovněž silou uspávacích účinků a dalšími vlastnostmi.
Účinek prášků na spaní souvisí s GABA-ergickým systémem, s vlivem na GABA receptor. Barbituráty se vážou na specifické místo v receptorovém komplexu GABA-A. Tím prodlužují dobu otevření chloridového kanálu v receptoru. Benzodiazepiny a nebarbiturátové léky na spaní mají podobný účinek, ale tím, že se vážou na specifickou podjednotku v receptoru, zvyšují vazbu GABA na receptor, čímž prodlužují délku otevření receptoru.
Léky také můžeme dělit z klinického hlediska na ty, které usnadňují usínání a ty, které prohlubují a prodlužují spánek.
Nejlepší léky na spaní na předpis
Léky na spaní mají své kontraindikace a vedlejší účinky. Jedním z vedlejších účinků je, že při dlouhodobém užívání způsobují fyzickou a psychickou závislost. Pokud vás však problémy se spaním trápí dlouhodobě, navštivte lékaře a poraďte se s ním. Jedině ten vám také léky může předepsat.
Při rozhodování vždy věnujte pozornost tomu, jaké léky nejméně zatěžují organismus a u kterých je nejmenší riziko vybudování závislosti. Podle lékařů mezi ně patří přípravek Zolpidem. I přesto, že jde o nejšetrnější přípravek, má také spoustu negativ.
Lékaři také upozorňují, že častým problémem je užívání prášků na spaní, které byly získány od jiného člověka, který je dostal na předpis. Tyto prášky však nemusí být vhodné pro lidi s různými zdravotními potížemi, proto se vždy nejdříve poraďte s odborníkem.