Kdyby nepřišel koronavirus, strojírenství by zaznamenalo skvělý rok

Dlouhodobě se mluví o tom, že se strojírenství, kde působí i firma MSC MetPro a.s., příliš nedaří. Už dávno to není tahoun české ekonomiky, jakým bylo toto odvětví v minulosti. Důvodem toho je fakt, že lídři společností nechtějí investovat do modernizace, respektive na to nemají ani peníze. Drží se nad vodou především společnosti, které se do modernizace investovat nebojí. Vědí totiž, že právě tento krok jim přinese nejen kvalitnější, ale také preciznější a rychlejší výrobu. Letos to však vypadalo, že se bude české strojírenství radovat z trochu lepšího roku. Bohužel však přišel koronavirus, který byl doslova ránou pod pás. 

Statistiky z počátku roku mluvili o tom, že by se nejen českému strojírenství, ale i stavebnictví mohlo pořádně dařit. Zejména lednová čísla byla pozitivní, bohužel o dva měsíce později přišel nový typ onemocnění a s ním i pozastavení provozu a ekonomiky obecně, což strojírenství nese dodnes velice těžce. 

Průmyslová výroba vzrostla a poté se prudce propadla

Pokud bychom se na situaci měli podívat z pohledu celého českého strojírenství, budeme mluvit o tom, že se z počátku se průmyslová výroba těšila poměrně velkému růstu. Na počátku roku vrostla oproti předcházejícímu měsíci o více jak jedno procento, v meziročním srovnání se pak jednalo o jedno a půl procenta. Bohužel s úderem koronaviru se český průmysl rapidně propadl. Pozastavila se nejen výroba počítačů, elektronických nebo optických přístrojů, ale také výroba automobilů nebo jiných zařízení. 

V mínusu rázem skončilo nejedno odvětví

Nejhůře na tom byl bezesporu automobilový průmysl, u něhož se ukázalo, jak moc jsme na něm závislí. Kromě jiného se propadl i těžební průmysl a energetika, ale i strojírenství evidovalo obrovské ztráty, které se nyní postupně látají novými zakázkami.